PGE bada warunki wietrzne na na Bałtyku przy użyciu lidara

| Gospodarka Artykuły

W odległości około 32 km od Łeby spółka PGE Energia Odnawialna rozpoczęła pomiary warunków wietrznych na Morzu Bałtyckim. Badania prowadzone są przy użyciu pływającego lidara. Pozyskane dane wykorzystane zostaną do sporządzenia szczegółowej prognozy dotyczącej energetycznej i ekonomicznej efektywności projektowanej przez PGE EO morskiej farmy wiatrowej Baltica.

PGE bada warunki wietrzne na na Bałtyku przy użyciu lidara

Lidarowe urządzenie pomiarowe (LIDAR - Light Detection and Ranging) zamontowane jest na pływającej platformie o wymiarach 4 x 4 x 4,5 m. Platforma jest samowystarczalna energetycznie dzięki akumulatorom ładowanym poprzez panele fotowoltaiczne, ogniowo paliwowe oraz mikroturbiny wiatrowe, i może pracować na wodzie przez wiele miesięcy. Do pomiarów prędkości i kierunku wiatru wykorzystywana jest wiązka laserowa. Pomiary dla PGE prowadzi hiszpańska firma Eolos.

Jak informuje PGE EO, jedną z wielu zalet lidara, w stosunku do tradycyjnego masztu pomiarowego, jest możliwość sprawdzania warunków wietrznych dokładnie na wysokości osi wirników projektowanych wiatraków. Oprócz prędkości i kierunku wiatru urządzenie będzie drogą satelitarną przesyłać dane dotyczące wysokości i długości fal morskich oraz kierunku morskich prądów.

Fundacja na rzecz Energetyki Zrównoważonej szacuje potencjał morskiej energetyki wiatrowej w Polsce na około 8-10 GW.

źródło: WNP
zdjęcie: Eolos