Morska elektrownia Nordsee Ost zasili niemieckie koleje

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

Innogy SE i RWE Supply & Trading zawarły umowę z niemieckim operatorem kolejowym Deutsche Bahn (DB) na dostawę energii elektrycznej przez okres 5 lat, zaczynając od 2024 roku. Do zasilania sieci trakcyjnej energię będą dostarczać morskie turbiny wiatrowe o łącznej mocy 25 MW z farmy wiatrowej Nordsee Ost o mocy 295 MW, składającej się z 48 jednostek. Innogy wskazuje, że jest to pierwszy kontrakt PPA na zakup energii z morskich farm wiatrowych zawarty na niemieckim rynku.

Morska elektrownia Nordsee Ost zasili niemieckie koleje

Morska elektrownia, zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Helgoland, funkcjonuje od 2015 roku, a do jej budowy wykorzystano turbiny wiatrowe Senvion o jednostkowej mocy wynoszącej 6,15 MW. Do ich podłączenia użyto łącznie 240 km kabli, które dostarczył polski producent Tele-Fonika Kable.

W 2011 roku jedna z elektrowni wodnych należących do niemieckiej grupy energetycznej wygenerowała dla DB około 900 GWh energii. Niemieckie koleje Deutsche Bahn rocznie zużywają około 10 TWh energii elektrycznej, a obecnie zasilanie dostarczane z odnawialnych źródeł zaspokaja blisko 57% zapotrzebowania firmy. Do 2038 roku DB zamierza przejść wyłącznie na energię odnawialną, a jeszcze w tym miesiącu planuje ogłosić wielki przetarg na zakup energii z instalacji OZE znajdujących się w krajach europejskich.

źródło: gramwzielone.pl