Morska elektrownia Nordsee Ost zasili niemieckie koleje

Innogy SE i RWE Supply & Trading zawarły umowę z niemieckim operatorem kolejowym Deutsche Bahn (DB) na dostawę energii elektrycznej przez okres 5 lat, zaczynając od 2024 roku. Do zasilania sieci trakcyjnej energię będą dostarczać morskie turbiny wiatrowe o łącznej mocy 25 MW z farmy wiatrowej Nordsee Ost o mocy 295 MW, składającej się z 48 jednostek. Innogy wskazuje, że jest to pierwszy kontrakt PPA na zakup energii z morskich farm wiatrowych zawarty na niemieckim rynku.

Posłuchaj
00:00

Morska elektrownia, zlokalizowana 35 km od niemieckiej wyspy Helgoland, funkcjonuje od 2015 roku, a do jej budowy wykorzystano turbiny wiatrowe Senvion o jednostkowej mocy wynoszącej 6,15 MW. Do ich podłączenia użyto łącznie 240 km kabli, które dostarczył polski producent Tele-Fonika Kable.

W 2011 roku jedna z elektrowni wodnych należących do niemieckiej grupy energetycznej wygenerowała dla DB około 900 GWh energii. Niemieckie koleje Deutsche Bahn rocznie zużywają około 10 TWh energii elektrycznej, a obecnie zasilanie dostarczane z odnawialnych źródeł zaspokaja blisko 57% zapotrzebowania firmy. Do 2038 roku DB zamierza przejść wyłącznie na energię odnawialną, a jeszcze w tym miesiącu planuje ogłosić wielki przetarg na zakup energii z instalacji OZE znajdujących się w krajach europejskich.

Źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Niemieckie elektrownie wiatrowe obciążają systemy przesyłowe do granic możliwości
Nowa farma wiatrowa innogy
Innogy uruchomiło pierwszą farmę słoneczną
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Grupa LAPP otworzyła we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych
Aktualności
Foxconn i NVIDIA budują superkomputer AI z 10 000 GPU Blackwell na Tajwanie
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów