Energa uruchomiła największą elektrownię fotowoltaiczną w Polsce

W gminie Czernikowo koło Torunia rozpoczęła pracę największa w Polsce farma fotowoltaiczna dysponująca mocą blisko 4 MW. Budowa obiektu kosztowała przeszło 20 mln zł. Instalacja składa się z blisko 16 tys. paneli o mocy 240 W i zajmuje ponad 24 tys. m² powierzchni. Roczna produkcja energii elektrycznej na farmie wyniesie około 3500 MWh. Zakład w Czernikowie jest drugą elektrownią słoneczną Energi. Pierwsza - o mocy 1,64 MW - działa od września 2014 r. w Przejazdowie pod Gdańskiem. Wielkość jej produkcji za rok 2015 ma osiągnąć 1600 MWh.

Posłuchaj
00:00

Elektrownia fotowoltaiczna w gminie Czernikowo jest częścią realizowanego przez Energę projektu Smart Toruń, czyli pilotażowego wdrożenia inteligentnych sieci energetycznych, obejmującego modernizację sieci dystrybucyjnej, wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, inteligentne oświetlenie uliczne oraz elementy zarządzania popytem przy udziale klientów.

Aktualnie Energa dysponuje źródłami odnawialnymi o mocy łącznej 560 MW, co stanowi 41,5% całkowitych mocy wytwórczych firmy.

źródło: WNP

Powiązane treści
Europa mocno inwestuje w fotowoltaikę - liderem Turcja
Chińczycy uruchamiają największą na świecie pływającą elektrownię fotowoltaiczną
Energa buduje inteligentny parking
Energa zasili Wrocław
Rok 2016 rekordowy dla światowej fotowoltaiki
Energa nagrodzona za nowoczesne oświetlenie uliczne
W Niemczech powstanie fabryka perowskitowych ogniw fotowoltaicznych
Energa uruchomiła magazyn energii
Energa modernizuje oświetlenie uliczne
W 2015 r. producenci modułów fotowoltaicznych podwoją zyski
W ciągu dekady fotowoltaika może stać się tańsza niż energetyka węglowa
Uruchomiono największą na świecie farmę fotowoltaiczną
Do końca roku Energa zrealizuje projekt "Smart Toruń"
Elektrownia słoneczna na wodzie
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Obudowy, złącza, komponenty
Electro Instal & Light-Tech Expo 2025 - targi elektrotechniki, oświetlenia i automatyki budynkowej
Silniki i napędy
Zakończono budowę fabryki koreańskiej spółki POSCO
Aktualności
CARGOUNIT zawarł z Siemens Mobility kompleksową umowę serwisową na utrzymanie lokomotyw
Artykuły
Przyszłość rynku szyn zbiorczych
Bezpieczeństwo
Westermo wzmacnia obecność w Europie
Aktualności
Rynek czynników cieplnych

Autonomiczna intralogistyka – elastyczność, bezpieczeństwo, efektywność

Wymagania w zakresie wydajności i ciągłości procesów sprawiają, że przedsiębiorcy coraz chętniej inwestują w automatyzację intralogistyki. Dynamicznie rozwijającym się obszarem są autonomiczne roboty mobilne (AGV/AMR), które realizują zadania transportowe w sposób skalowalny, bezpieczny i dostosowany do zmiennych warunków środowiska produkcyjnego i magazynowego.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów