First Solar buduje największą w Stanach Zjednoczonych fabrykę modułów fotowoltaicznych

| Gospodarka Aktualności

Największy na świecie producent cienkowarstwowych modułów PV rozpoczął w stanie Ohio budowę fabryki cienkowarstwowych modułów fotowoltaicznych w technologii CdTe. Inwestycja o wartości 400 mln dolarów realizowana jest w pobliżu centrum badawczo-rozwojowego firmy First Solar w Perrysburgu. W nowej fabryce produkowane będą moduły nowej serii 6 o powierzchni 2,47 m², których jednostkowa moc przekraczać ma 420 W przy sprawności przeszło 17%. Zakład zatrudni około 500 osób.

First Solar buduje największą w Stanach Zjednoczonych fabrykę modułów fotowoltaicznych

Potencjał produkcyjny nowego ośrodka First Solar, określany jako moc wytwarzanych modułów, osiągnąć ma 1,2 GW. Oznacza to, że stanie się on największym tego typu zakładem w Stanach Zjednoczonych, pokonującym swoimi możliwościami uruchamianą przez Teslę i Panasonica fabrykę w stanie Nowy Jork, której zdolności produkcyjne mają wynieść 1 GW. First Solar deklaruje, że ma już zamówienia na moduły fotowoltaiczne, wyczerpujące zdolności produkcyjne firmy przewidziane do roku 2020, które wówczas osiągnąć mają 7,8 GW.

Dla realizacji inwestycji korzystne są, ogłoszone przez administrację Donalda Trumpa, wysokie cła na import ogniw i paneli fotowoltaicznych do USA. Uruchomienie produkcji w Stanach Zjednoczonych zapowiedział również największy na świecie producent modułów Jinko Solar, a także koreańska firma Hanwha QCells, która chce w stanie Georgia zbudować zakład o gigantycznym rocznym potencjale produkcyjnym na poziomie 1,6 GW.

źródło: gramwzielone.pl