Veolia uruchomiła recykling modułów PV

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

W Rousset na południu Francji firma Veolia uruchomiła pierwszy tego typu na świecie, specjalistyczny zakład przetwarzania zużytych, krystalicznych paneli fotowoltaicznych. Z modułów odzyskiwane będą tam takie materiały, jak aluminium, szkło, krzem, srebro, miedź oraz tworzywa sztuczne. Dotychczas recykling polegał jedynie na odzyskiwaniu szkła i aluminium. Do roku 2022 zakład ma osiągnąć zdolność przetwarzania 4 tys. ton modułów PV rocznie.

Veolia uruchomiła recykling modułów PV

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych osiągnie w 2030 roku wartość 450 mln dolarów, a w roku 2050 nawet 15 mld dolarów. Widząc potencjał rynkowy, Veolia zamierza budować zakłady recyklingu modułów PV nie tylko we Francji. Zdaniem firmy do 2050 roku konieczne będzie przetworzenie kilku milionów ton modułów fotowoltaicznych, które utraciły swoje właściwości.

Stowarzyszenie PV Cycle, które w Europie zajmuje się recyklingiem paneli PV i ma umowę z Veolią, w 2016 roku twierdziło, że jest w stanie przetwarzać 96% zużytych lub uszkodzonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych. Do końca bieżącego roku zakład w Russet ma przetworzyć 1,3 tys. ton modułów, co odpowiadać ma całkowitej ilości paneli fotowoltaicznych w tym roku wycofywanych z użytku we Francji.