Veolia uruchomiła recykling modułów PV

W Rousset na południu Francji firma Veolia uruchomiła pierwszy tego typu na świecie, specjalistyczny zakład przetwarzania zużytych, krystalicznych paneli fotowoltaicznych. Z modułów odzyskiwane będą tam takie materiały, jak aluminium, szkło, krzem, srebro, miedź oraz tworzywa sztuczne. Dotychczas recykling polegał jedynie na odzyskiwaniu szkła i aluminium. Do roku 2022 zakład ma osiągnąć zdolność przetwarzania 4 tys. ton modułów PV rocznie.

Posłuchaj
00:00

Według szacunków Międzynarodowej Agencji Energii Odnawialnej (International Renewable Energy Agency, IRENA) rynek recyklingu paneli fotowoltaicznych osiągnie w 2030 roku wartość 450 mln dolarów, a w roku 2050 nawet 15 mld dolarów. Widząc potencjał rynkowy, Veolia zamierza budować zakłady recyklingu modułów PV nie tylko we Francji. Zdaniem firmy do 2050 roku konieczne będzie przetworzenie kilku milionów ton modułów fotowoltaicznych, które utraciły swoje właściwości.

Stowarzyszenie PV Cycle, które w Europie zajmuje się recyklingiem paneli PV i ma umowę z Veolią, w 2016 roku twierdziło, że jest w stanie przetwarzać 96% zużytych lub uszkodzonych krystalicznych modułów fotowoltaicznych. Do końca bieżącego roku zakład w Russet ma przetworzyć 1,3 tys. ton modułów, co odpowiadać ma całkowitej ilości paneli fotowoltaicznych w tym roku wycofywanych z użytku we Francji.

Powiązane treści
First Solar buduje największą w Stanach Zjednoczonych fabrykę modułów fotowoltaicznych
Elektrum zbuduje 30 elektrowni fotowoltaicznych
Rekordowy wzrost globalnego potencjału fotowoltaiki
Indie zakończły pierwszy etap budowy największej elektrowni fotowoltaicznej świata
Rynek recyklingu samolotów - ponad 7 mld dolarów do 2027 roku
Europa mocno inwestuje w fotowoltaikę - liderem Turcja
Nowy zakład recyklingu odpadów
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Yale Lift Truck wprowadza telemetrię jako standard w wózkach widłowych – większa kontrola, mniej przestojów
Pomiary
Smart-VS EVO - przełamuje zasady systemów wizyjnych dzięki sztucznej inteligencji
Przemysł 4.0
Powstają nowe ciemne fabryki
Bezpieczeństwo
Bezpieczny system – bezpieczne maszyny – bezpieczni ludzie
Przemysł 4.0
Rewolucja w zarządzaniu odpadami jądrowymi: Wielka Brytania inwestuje 9,5 mln funtów w autonomiczne roboty sortujące
Roboty
4NE1 i MiPA – NEURA Robotics wprowadza roboty kognitywne do przemysłu i domu

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów