Ogrzewanie domu przy pomocy paneli fotowoltaicznych - czy to się opłaca?

| Gospodarka Aktualności

Każdy właściciel domu wie, jakie koszty generuje jego ogrzewanie. Warto więc uważnie przejrzeć ofertę rynkową w tym zakresie. Oprócz tradycyjnych rozwiązań są już bowiem dostępne nowoczesne techniki ogrzewania domu - np. za pomocą paneli fotowoltaicznych.

Ogrzewanie domu przy pomocy paneli fotowoltaicznych - czy to się opłaca?

Z tego tekstu dowiesz się: Czym są panele fotowoltaiczne? Jakie są rodzaje ogniw fotowoltaicznych? Czy panele fotowoltaiczne są opłacalne?

Panel fotowoltaiczny - jak to działa?

Panele fotowoltaiczne umożliwiają samodzielne otrzymywanie ciepła i wytwarzanie energii dla domu. Zamocowane na dachu, przekształcają światło słoneczne w energię elektryczną. Proces ten zachodzi w niewielkich układach, które są zwane ogniwami fotowoltaicznymi. Zastosowanie tej metody znacznie redukuje koszty eksploatacji domu - szczególnie przy wciąż rosnących cenach prądu. Co więcej, jest to rozwiązanie ekologiczne, powala bowiem efektywnie wykorzystać naturalne zasoby środowiska. Ma to ogromne znaczenie w perspektywie coraz gorszej sytuacji klimatycznej, o której od lata alarmują naukowcy!

Ogniwa fotowoltaiczne - jakie są ich rodzaje?

Istnieją dwa rodzaje ogniw fotowoltaicznych: monokrystaliczne i polikrystaliczne. Różnią się one przede wszystkim budową. Panele monokrystaliczne wykonywane są z pojedynczego kryształu. Mają jednolity kolor i lekko okrągłe krawędzie ogniw. Wykazują najwyższą wydajność spośród paneli fotowoltaicznych, dlatego też można je zamontować na mniejszej powierzchni dachu. Ogniwa monokrystaliczne pozwalają również wygenerować więcej energii nawet przy niewielkim stopniu nasłonecznienia. Są bardzo trwałe (producenci dają na nie zwykle wieloletnią gwarancję) i odporne na niskie temperatury. Problemem jest jedynie ich koszt - to modele najdroższe na rynku, ponieważ koszt ich produkcji jest bardzo wysoki.

Panele polikrystaliczne są z kolei znacznie tańsze. Korzystny ekonomicznie jest nie tylko sam proces ich tworzenia, lecz także koszt związany z niewielką ilością odpadów tworzonych w czasie produkcji - co znacznie wpływa na ich cenę i wartość ekologiczną. Ogniwa te składają się z polikrystalicznych płytek, mających nieregularną powierzchnię i ziarnistą budowę. Są jednak mniej efektywne niż modele monokrystaliczne. Ich niejednolita powierzchnia wpływa też na to, że przez część osób są uważane za mniej estetyczne. Wymagają również większej powierzchni dachu do tego, aby wyprodukować energię potrzebną do ogrzania domu.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych

Aby sprawdzić, czy w przypadku Waszego domu panele fotowoltaiczne są opłacalne, najlepiej jest skorzystać ze specjalnych kalkulatorów dostępnych w Internecie. Dzięki nim możesz wyliczyć wartość takiej inwestycji - na podstawie m.in. szacowanej powierzchni na instalację ogniw oraz ich rodzaju. W efekcie otrzymasz ilość energii elektrycznej możliwej do wytworzenia przez panele i koszty ocieplenia domu tą metodą. Wyliczenie takie pomoże Ci zdecydować, jaka będzie różnica finansowa między zakupem ogniw monokrystalicznych a tych polikrystalicznych. Pamiętaj przy tym jednak, że fotowoltaika to inwestycja na lata, warto więc oszacowywać koszty w długim horyzoncie czasowym.

Najważniejsze jest to, aby wybrać rozwiązanie odpowiednie dla swojego domu. Różne systemy ogrzewania - w tym panele fotowoltaiczne - znajdziesz na Allegro.

Zobacz również