Wzrosty pomimo trudnej sytuacji w branży maszyn mobilnych
| Gospodarka ArtykułyEfektywność energetyczna, bezpieczeństwo maszyn i Przemysł 4.0 - te trzy obszary będą dla firmy Bosch Rexroth w najbliższym czasie kluczowe. Podczas konferencji prasowej pod koniec maja zarząd przedsiębiorstwa przedstawił jego plany rozwojowe oraz omówił wyniki za zeszły rok. Pomimo słabej koniunktury w branży maszyn górniczych i budowlanych firma odnotowała 14-procentowy wzrost obrotów na rynku lokalnym.
Bosch Rexroth w Polsce to ponad 120 osób, kilka biur regionalnych i dwa centra kompetencyjne w Gdańsku oraz Warszawie. Firma dostarcza rozwiązania napędowe oraz sterujące do zastosowań w maszynach mobilnych, urządzeniach produkcyjnych oraz automatyzacji przemysłu i sektorze odnawialnych źródeł energii.
Trudny okres dla branży maszyn mobilnych
Zeszły rok, cytując Tomasza Ilkowa, dyrektora generalnego Bosch Rexroth w Polsce, upłynął pod znakiem wzrostów obrotów na rynku krajowym o 14%. Stało się tak pomimo pogorszenia się sytuacji w polskim górnictwie węgla kamiennego. Globalnie miało wręcz miejsce załamanie na rynku produkcji maszyn górniczych oraz dalsze zmniejszenie popytu na maszyny budowlane, przede wszystkich w Chinach. Słaba koniunktura została tylko częściowo skompensowana wzrostem sprzedaży na rynku maszyn rolniczych i komunalnych.
Nasz kraj wyróżniał się na powyższym tle pozytywna koniunkturą w sektorze pojazdów komunalnych oraz komunikacji miejskiej. Również rynek aplikacji maszynowych (OEM) i projektowych charakteryzowała lepsza dynamika, niż w ujęciu ogólnoświatowym. Największe wzrosty firma odnotowała w segmencie automatyzacji przemysłu, przedsiębiorstwo zwiększało swoje udziały również w konkurencyjnym sektorze energii odnawialnej.
W Polsce Bosch Rexroth pracuje obecnie nad szeregiem projektów z obszaru budownictwa wodnego. W bieżącym roku jego zarząd prognozuje około 5-procentowy wzrost obrotów w porównaniu z rokiem ubiegłym. Warto dodać, że globalnie Bosch Rexroth wzrósł w 2014 o 3,5%, osiągając obroty na poziomie 5,75 mld euro.
Tomasz Ilkow, dyrektor generalny Bosch Rexroth w Polsce, prezentuje wyniki firmy za 2014 rok |
Jednym z kluczowych obszarów działalności Grupy Bosch jest rozwój oprogramowania i rozwiązań IoT |
Trzy trendy w centrum zainteresowania
W tym roku firma kontynuuje realizację dotychczasowej strategii, stawiając na trzy kluczowe dla niej trendy rynkowe, czyli efektywność energetyczną, bezpieczeństwo maszyn oraz Przemysł 4.0. W przypadku tego pierwszego - 4EE (Rexroth for Energy Efficiency) - opracowywane są produkty i rozwiązania systemowe umożliwiające redukcję zapotrzebowania na energię. Ich przykładami są oprogramowanie Smart Energy Mode oraz nowe rozwiązanie napędów dla maszyn mobilnych EDIS pozwalające na oszczędzanie paliwa.
Jeżeli chodzi o rozwiązania z zakresu bezpieczeństwa maszyn, to wg przedstawicieli firmy jednym z kluczowych obszarów jest stworzenie koncepcji stref bezpieczeństwa w jednym ciągu napędowym. Aspekty bezpieczeństwa są również istotne w maszynach mobilnych. Bosch Rexroth, wraz z Toyota Material Handling, opracował projekt wózka widłowego, którego parametry operacyjne, takie jak przyspieszenie czy hamowanie, uwzględniają transportowane w danym momencie ciężary.
W zakresie Przemysłu 4.0 firma chce odgrywać rolę prekursora, dostarczając rozwiązania łączące technologie produkcji przemysłowej z wirtualnym światem IT. Rozwija ona zdecentralizowane, inteligentne systemy sterowania, które korzystają z otwartych standardów komunikacyjnych i sieci czasu rzeczywistego. Firma ma na swoim koncie szereg sukcesów z zakresu implementacji opracowanego przez nią rozwiązania Open Core Engineering.
Ponad 1/3 sprzedaży działu elektronarzędzi w Polsce stanowią nowości produktowe - jedną z nich jest system do indukcyjnego ładowania akumulatorów do elektronarzędzi |
Bosch w Polsce - w zeszłym roku 2,6 mld złotych
Spotkanie było również tradycyjnie okazją do poznania planów całej Grupy Bosch w Polsce, które przedstawiła Krystyna Boczkowska, reprezentantka grupy i jednocześnie prezes spółki Robert Bosch.
Bosch jest przedsiębiorstwem działającym w czterech sektorach, tj. Mobility Solutions, Industrial Technology, Consumer Goods oraz Energy and Building Technology, które na świecie reprezentowane jest przez 400 spółek zależnych i regionalnych. W Polsce Grupa Bosch działa przez spółki Robert Bosch, Bosch Rexroth oraz BSH Sprzęt Gospodarstwa Domowego.
Pierwszy z wymienionych sektorów, czyli sektor techniki motoryzacyjnej, rozwijał się w ubiegłym roku dynamicznie, zwiększając obroty o 8,9%, do 33,3 mld euro. Szczególnym popytem cieszyły się układy wtrysku paliwa do silników benzynowych i diesla, układy wspomagające oraz systemy informacyjne i komunikacyjne do samochodów. Z kolei dywizja technologii przemysłowej odnotowała 2-procentowy spadek obrotów do 6,7 mld euro, co było spowodowane wspomnianą słabą koniunkturą w branży OEM, ale też sprzedażą działu pneumatyki. Sektor energetyki i technicznego wyposażenia budynków odnotował niewielki wzrost o 1,7% - na wynikach zaważyła słaba koniunktura na rynku termotechniki w Niemczech oraz kryzys w Rosji.
W 2014 roku obroty koncernu wzrosły o ponad 6% do poziomu 49 mld euro, zaś zysk (przed opodatkowaniem) do 3 mld euro. Pomimo tego, że firma odnotowuje największe wzrosty w regionie Azji i Pacyfiku, cały czas w Europie realizuje ona ponad połowę światowego wolumenu sprzedaży. Motorem rozwoju w regionie, cytując przedstawicieli firmy, pozostają kraje Europy Środkowej i Wschodniej.
W 2015 roku do produkcji seryjnej wejdą m.in. systemy zdalnego parkowania, asystenta jazdy w korku oraz asystenta omijania i skrętu w lewo |
Fabryka komponentów do układów hamulcowych Bosch w Mirkowie pod Wrocławiem |
Zeszły rok był dla przedsiębiorstwa okresem ważnych biznesowych decyzji, które dotyczyły przejęcia całości udziałów w spółkach joint venture BSH Hausgeräte oraz ZF Lenksysteme. Obie akwizycje miały miejsce na początku bieżącego roku, przy czym warto dodać, że nasz kraj jest jednym z beneficjentów tych zmian. BSH Polska to dzisiaj cztery lokalne zakłady produkcyjne wytwarzające sprzęt gospodarstwa domowego.
W 2014 roku przychody firmy Bosch w Polsce wyniosły 2,6 mld złotych, co stanowiło wartość o 6,4% wyższą niż rok wcześniej. Grupa Bosch zainwestowała w zeszłym roku 22 mln złotych na rozbudowę linii produkcyjnych w fabryce układów hamulcowych w Mirkowie oraz na inwestycje infrastrukturalne w centrali w Warszawie. W kraju przedsiębiorstwo zatrudnia blisko tysiąc osób.
Zbigniew Piątek