Organizacje Profinet i CC-Link opracują wspólny interfejs

Profibus i Profinet International (PI) oraz CC-Link Partner Association (CLPA) ogłosiły plany wspólnego opracowania znormalizowanych interfejsów, które pozwolą na dwukierunkową komunikację między sieciami w standardach CC-Link IE i Profinet. Obie organizacje powołały wspólną grupę roboczą, która pracuje nad techniczną specyfikacją takich interfejsów. Rozwiązanie łączące standardy ma być wprowadzane w produktach komercyjnych w 2017 r. Zakłada się, że oba systemy sieciowe przenikną wzajemnie swoje rynki. CC-Link jest dominującą siecią łączności przemysłowej w Azji, podczas gdy Profinet jest szczególnie silny w Europie.

Posłuchaj
00:00

Choć istnieją już interfejsy innych firm, które łączą sieci Profinet i CC-Link, z czasem okazuje się, że mają one ograniczenia. John Browett, dyrektor generalny CLPA w Europie, wyjaśniał, że zamiar stworzenia standaryzowanego interfejsu jest efektem rynkowego popytu. Obecnie producenci maszyn często zmuszani są do dostosowywania swoich urządzeń do różnych sieci dla różnych rynków i zastosowań. Z kolei przedsiębiorcy napotykają na ograniczenia w wyborze odpowiednich maszyn. John Browett zapowiada, że wraz z wprowadzeniem nowego rozwiązania takie problemy znikną.

Globalna dyrektor CLPA Naomi Nakamura przewiduje, że dostępność nowych interfejsów ułatwi korzystanie z CC-Link IE i Profinetu, i sieci te będą upowszechniać się znacznie szybciej.

Obie współpracujące organizacje uważają, że ich wspólny rozwój przyczyni się do promowania korzystania z otwartych sieci przemysłowych. Twierdzą, że łatwość integrowania sieci będzie niezbędna do realizacji systemów produkcyjnych opartych na Przemyśle 4.0 oraz Przemysłowym Internecie Rzeczy (Industrial Internet of Things - IIoT).

źródło: Drives & Controls

Powiązane treści
Wspólna specyfikacja CLPA i PI
Przemysł 4.0 napędzi rynek sieci Ethernetu przemysłowego
Czym jest CC-Link?
Deklaracja zgodności ze standardem Profinet dla nowych produktów z oferty HARTING
Powstało europejskie centrum testów na zgodność ze standardem CC-Link
Standard CC-Link się upowszechnia
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Przemysł 4.0
Trwają targi Warsaw Industry Week 2025
Aktualności
W Rzeszowie powstanie nowy kompleks przemysłowy
Roboty
Sztuczna inteligencja w uzbrojeniu - zalety i wady
Bezpieczeństwo
ABB z najwyższym poziomem certyfikacji TÜV Rheinland w zarządzaniu bezpieczeństwem funkcjonalnym
Zasilanie, aparatura nn
Honeywell i LS ELECTRIC łączą siły: inteligentne zarządzanie energią w centrach danych i systemach BESS
Roboty
Humanoid i Schaeffler zakończyli wspólny projekt z humanoidalnym robotem testowanym w warunkach produkcyjnych

MES Plex od Rockwell Automation - dane, które napędzają produkcję

Dane to dziś jeden z najcenniejszych zasobów, również, a może przede wszystkim w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Współczesny przemysł bazuje na automatyzacji, co wymaga stałego dostępu do ogromnych ilości danych cyfrowych. Ich analiza pozwala optymalizować produkcję pod kątem kosztów, jakości i efektywności, a to z kolei ma bezpośrednie przełożenie na konkurencyjność i rentowność przedsiębiorstwa.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów