Współpraca przemysłowych organizacji standaryzujących
| Gospodarka ArtykułyPodczas targów SPS IPC Drives podpisane zostały liczne porozumienia pomiędzy organizacjami zajmującymi się standardami komunikacyjnymi w przemyśle. Profinet and Profibus International (PI) oraz OPC Foundation (ich przedstawiciele na zdjęciu) rozpoczęły współpracę nad standardem sieci do zastosowań IIoT, podpisane zostało też ważne porozumienie pomiędzy PI oraz CLPA. SPS IPC Drives 2015 były również okazją do poinformowania branży o pracach prowadzonych w ramach dotychczas trwającej współpracy między organizacjami.
Porozumienie Profinet and Profibus International oraz OPC Foundation formalizuje prace nad sieciami komunikacyjnymi do zastosowań Industrial Internet of Things, które mają umożliwić jednoczesną transmisję danych real-time oraz zapewnić przepustowość dla standardowego ruchu sieciowego, w tym pochodzącego z systemów IT. Sieci takie, zdaniem przedstawicieli organizacji, mają w przyszłości stać się istotnym elementem rozwiązań zgodnych z Przemysłem 4.0.
Profinet and Profibus International rozpoczęła również współpracę z CLPA (CC-Link Partner Association). Jej efektem ma być stworzenie rozwiązań w zakresie interfejsów umożliwiających dwukierunkową wymianę danych pomiędzy sieciami CC-Link IE oraz Profinet, które de facto są dzisiaj kluczowymi standardami w przypadku systemów automatyki w Azji oraz Europie. Proces rozwoju ma potrwać przez około rok, zaś pierwsze komercyjne implementacje w produktach spodziewane są w 2017 roku.
Podczas targów przedstawiciele OPC Foundation podpisali również memorandum z Ethernet POWERLINK Standardisation Group (EPSG) w zakresie zapewniania kompatybilności interfejsów, a także sformalizowali współpracę z M2M Alliance w zakresie bezpieczeństwa. To ostatnie ma kompleksowo obejmować systemy od poziomu czujników i urządzeń embedded do sieci korporacyjnych.
SPS IPC Drives 2015 były także okazją do poinformowania środowiska branżowego o przebiegu prac w ramach już trwającej współpracy pomiędzy organizacjami standaryzującymi. EtherCAT Technology Group oraz OPC Foundation przedstawiły postępy w zakresie rozpoczętego w zeszłym roku procesu wspólnego rozwoju interfejsów i technologii zgodnych z ideą Przemysłu 4.0. Ostatnia z organizacji wraz z FDT Group zaprezentowała ponadto wyniki prac nad kompatybilnością interfejsów FDT oraz OPC UA od poziomu czujników do warstwy przetwarzania informacji w chmurze, wraz z zapewnianiem dostępu do danych w czasie rzeczywistym. Kolejnym krokiem ma być stworzenie tzw. toolboxa, który ma być wbudowywany do produktów wspierających komunikację FDT.