Do 2020 r. sprzedaż napędów o zmiennej prędkości osiągnie 25 mld dolarów
| Gospodarka ArtykułyJak informuje najnowszy raport Technavio, globalny rynek napędów o zmiennej prędkości obrotowej (VSD) do roku 2020 będzie rocznie wzrastał średnio o blisko 8% (CAGR) i osiągnie wartość 25,3 mld dolarów. Wzrost ten przypisuje się potrzebie optymalizacji procesów produkcyjnych oraz obniżenia kosztów operacyjnych poprzez monitorowanie zużycia energii. Raport dzieli rynek napędów na trzy główne segmenty - AC, DC i serwo - i wskazuje na dominację napędów AC w 2015 roku. Odpowiadały one za ponad 84% przychodów. Oczekuje się, że dominacja ta do 2020 r. będzie utrzymana.
Z punktu widzenia zastosowań napędy AC są w największym stopniu wykorzystywane jako kontrolery pomp. Napędy AC umożliwiają zmniejszenie zużycia energii w gałęziach przemysłowych charakteryzujących się wysokimi nakładami kapitałowymi i infrastrukturalnymi, takimi przemysł metalowy i wydobywczy, przetwarzanie ropy i gazu, przemysł cementowy i papierniczy, energetyka - szczególnie wiatrowa, wodociągi i kanalizacja czy gospodarka morska.
Według raportu, zalety korzystania z napędów VSD to oszczędność energii w aplikacjach pompowych i wentylatorowych, lepsza kontrola procesów, poprawa sterowania przyspieszaniem i spowalnianiem maszyn oraz redukcja kosztów utrzymania. Napędy VSD pozwalają również na korekcję współczynnika mocy, bezpieczne przyspieszanie czy zabezpieczanie przed przeciążeniami.
Raport Technavio mówi, że zmiany popytu ze strony użytkowników końcowych skłoniły dostawców do rozwijania zaawansowanych wersji napędów. Jako przykład przedstawia urządzenia Frenic-VG firmy Fuji Electric wykorzystujące dwa procesory dla podwojenia mocy obliczeniowej i przyspieszenia algorytmów sterujących. Napędy te charakteryzują się reakcją na poziomie 600 Hz - sześć razy szybciej niż w poprzednich modelach Fuji - i oferują większą dokładność regulacji momentu obrotowego i prędkości.
źródło: Deives & Controls