Polski projekt zwyciężył w konkursie Goodyeara

Zaprojektowany przez Artura Ząbczyka, studenta Politechniki Śląskiej, system odzyskiwania energii w pojazdach oraz inteligentnego zarządzania ruchem zwyciężył w organizowanym przez Goodyeara konkursie ThinkGoodMobility Challenge. Najlepszą spośród 73 zgłoszonych do konkursu prac wybrało jury, w skład którego weszli wykładowcy uniwersyteccy oraz eksperci z branży transportowej. Konkurs był wynikiem ankiety przeprowadzonej wśród blisko 2600 studentów nauk ścisłych, technologii, inżynierii, matematyki oraz wzornictwa w 11 krajach Europy. Jako najważniejsze wyzwanie dla branży motoryzacyjnej na 2025 r. wskazali oni potrzebę skonstruowania zrównoważonego samochodu z wykorzystaniem technologii przyjaznych środowisku.

Posłuchaj
00:00

Według Goodyeara rozwiązanie MaRS (Management and Recovery System) Artura Ząbczyka to koncepcja inteligentnego systemu, który odzyskuje wszystkie formy energii (cieplną, kinetyczną oraz energię odkształceń), aby wprowadzić pojazd w tzw. tryb żeglowania. Jego uzupełnieniem jest inteligentna sieć informacyjna, obejmująca wszystkie pojazdy na drodze, które w czasie rzeczywistym dostarczają danych o prędkości, wypadkach i sygnalizacji świetlnej. System optymalizuje ruch drogowy i proces odzyskiwania energii w autach, czego efektem ma być znaczna redukcja czasu i kosztu podróży wszystkich uczestników ruchu.

Drugie miejsce zajął Włoch Jacopo Runchi, który zaprojektował 2-4-kołowy pojazd modularny, a miejsce trzecie - Siddartha Khastgir z Wielkiej Brytanii, który opracował inteligentną strefę i system punktowy nagradzający podróżnych za inteligentne decyzje transportowe.

źródło: naukawpolsce.pap.pl
zdjęcie: Goodyear

Powiązane treści
Autonomiczne pojazdy już w 2025 roku?
Chińczycy mają autonomiczny samochód
Czy w 2020 r. na ulice wyjadą autonomiczne samochody?
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów