Szwecja będzie zasilana wyłącznie przez OZE

Jeżeli tempo rozwoju odnawialnych źródeł energii w Szwecji zostanie utrzymane, to do roku 2040 szwedzki miks energetyczny będzie wykorzystywał już tylko OZE. To cel wyznaczony przez władze, a dyrektor generalna szwedzkiego regulatora energetycznego Anne Vadasz Nilsson jest przekonana, że jest on jak najbardziej możliwy do osiągnięcia. Obecnie Szwecja w dużym stopniu korzysta z energetyki wodnej, której z powodów środowiskowych nie będzie rozbudowywać, ale chce zwiększać swój potencjał wiatrowy.

Posłuchaj
00:00

W ubiegłym roku udział energetyki wodnej i wiatrowej w szwedzkim miksie energii elektrycznej stanowił 59%. Za pozostałą część energii odpowiadały przede wszystkim elektrownie jądrowe. Udział samej energetyki wiatrowej w 2015 roku wzrósł do około 10%, podczas gdy kilka lat temu był praktycznie zerowy. Do 2030 r. Szwecja zamierza zbudować źródła odnawialne produkujące rocznie około 18 TWh energii elektrycznej.

Kilka tygodni temu szwedzki premier Stefan Loefven zapowiedział, że wdrożony zostanie największy w historii budżet przeznaczony na OZE i inne działania proklimatyczne. Szwecja ma wydać w latach 2017-2020 około 12,9 mld koron, czyli około 1,5 mld dolarów. Ambicją obecnego rządu jest sprawienie, by Szwecja stała się pierwszym na świecie krajem wolnym od paliw kopalnych.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
Holenderskie lotniska przechodzą na zasilanie wyłącznie czystą energią
Lego czerpie 100% energii ze źródeł odnawialnych
ABB serwisuje szwedzką elektrownię jądrową

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów