Konkurs manus 2017 - największy na świecie konkurs na zastosowania łożysk ślizgowych

| Gospodarka Artykuły

Odbywający się już po raz ósmy konkurs manus ma na celu pokazanie ogromnego potencjału, jaki nadal posiadają polimerowe łożyska ślizgowe. Jest to wspólna inicjatywa firmy igus, Instytutu Materiałów Kompozytowych (Institut für Verbundwerkstoffe), wydawnictwa Industrieanzeiger oraz Wyższej Szkoły Technicznej w Kolonii (Technische Hochschule Köln). Zwycięzcy zostaną uhonorowani podczas tegorocznych targów hanowerskich, a zdobywca pierwszego miejsca otrzyma nagrodę pieniężną w wysokości 5000 euro. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane są do 24 lutego 2017 roku.

Konkurs manus 2017 - największy na świecie konkurs na zastosowania łożysk ślizgowych

O charakterystycznych zaletach polimerowych łożysk ślizgowych można przekonać się praktycznie w każdym obszarze zastosowań, zarówno w wodzie, na lądzie, jak i w powietrzu. Łożyska polimerowe pozwalają zmniejszyć masę samolotu zasilanego energią słoneczną, w elektrowni falowej zapewniają odporność na korozję, natomiast w pojazdach drogowych minimalizują tarcie. Jednocześnie są tańsze i trwalsze od porównywalnych łożysk metalowych.

- Konkurs manus (którego nazwa pochodzi od łacińskiego słowa ręka) odzwierciedla energię twórczą, dzięki której łożyska wkraczają do nowych obszarów zastosowań - objaśnia Gerhard Baus, prokurent ds. łożysk ślizgowych w firmie igus GmbH. Właśnie takie podejście do rozwiązywania problemów technicznych zostało zaprezentowane przez 467 uczestników z 34 krajów świata, którzy zgłosili się do konkursu manus 2015. Zgłoszenia konkursowe pokazały różnorodność zastosowań łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych, od prototypów po rozwiązania seryjne: łożyska sferyczne we włoskim rowerze bez kierownicy, łożyska liniowe we francuskiej maszynie do dekorowania ciast, czy łożyska ślizgowe w kanadyjskim robocie do czyszczenia akwariów. Złotą nagrodę manus zdobył zespół z Uniwersytetu Leibniza w Hanowerze za innowacyjny system do chirurgii ucha stosowany przy leczeniu silnego niedosłuchu oraz głuchoty spowodowanej uszkodzeniem ucha wewnętrznego.

Zwycięzcy konkursu zostaną wyłonieni przez niezależne jury w lutym 2017. Do tego czasu można zgłaszać się, wypełniając formularz internetowy i przesyłając krótki opis wraz ze zdjęciami i filmami. Wymaga się jedynie, aby istniał przynajmniej jeden zbudowany prototyp prezentowanego rozwiązania. Ceremonia wręczenia nagród manus odbędzie się podczas Hannover Messe 2017 na stoisku firmy igus GmbH.

Wszystkie informacje, w tym o zastosowaniach zgłoszonych w minionych latach, a także odnośnik do formularza zgłoszeniowego, są dostępne pod adresem www.igus.pl/manus.

źródło: igus

Zobacz również