Rozstrzygnięto polską edycję konkursu manus 2017

| Gospodarka Artykuły

W pierwszej edycji konkursu manus, która odbyła się w 2003 roku w Niemczech, brało udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Obecnie odbywający się co dwa lata konkurs jest wydarzeniem międzynarodowym dla całego środowiska przemysłowego i jednocześnie demonstracją możliwości łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych.

Rozstrzygnięto polską edycję konkursu manus 2017

Ósma edycja konkursu manus przyciągnęła w tym roku łącznie 541 wynalazców i inżynierów, zaś jej wyniki zostały ogłoszone podczas targów w Hanowerze. Złoty manus i 5000 euro trafiły do firmy Pathway LLC za projekt egzoszkieletu Airframe, który ułatwia pracownikom prowadzenie prac montażowych. Srebrny manus i 2500 euro otrzymali przedstawiciele francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być stosowane pod wodą. Z kolei nagroda Brązowy manus i 1000 euro przyznane zostały za projekt studencki UB-SPACE.

W Polsce z każdą kolejną edycją konkursu rośnie liczba firm zgłaszających swoje innowacyjne rozwiązania. W tym roku było to 57 przedsiębiorstw i 63 unikalne aplikacje. Nagrody główne otrzymały trzy firmy (po kolei złota, srebrna i brązowa statuetka manus; do każdej przyznawana była też nagroda pieniężna):

  • JBG-2 z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek;
  • Wimed z Tuchowa za aplikację łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu;
  • CNG System Jacek Rudkowski z Krakowa za zastosowanie łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym "tor wyścigowy".

Dodatkowo cztery firmy otrzymały wyróżnienia: NOA za projekt unikalnego napędu wodnego, Sinterit za wykorzystanie łożysk ślizgowych w drukarce 3D w technologii SLS, Plot Electronics za zastosowanie materiału iglidur do wyprodukowania polimerowej zębatki do obrotu wrzeciona w ploterze frezującym oraz Promotor Sales za rower o napędzie dźwigniowym.

Przedstawiciele nagrodzonych firm (od prawej): Marek Wzorek - prezes zarządu igus, Jacek Rudkowski z CNG System, Zdzisław Dąbczyński z Wimed, Krzysztof Stubiński z JBG-2 oraz Zbigniew Kusznierewicz - członek jury i Radomir Ochocki - manager działu łożysk dry-tech