Rozstrzygnięto polską edycję konkursu manus 2017

W pierwszej edycji konkursu manus, która odbyła się w 2003 roku w Niemczech, brało udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Obecnie odbywający się co dwa lata konkurs jest wydarzeniem międzynarodowym dla całego środowiska przemysłowego i jednocześnie demonstracją możliwości łożysk ślizgowych z tworzyw sztucznych.

Posłuchaj
00:00

Ósma edycja konkursu manus przyciągnęła w tym roku łącznie 541 wynalazców i inżynierów, zaś jej wyniki zostały ogłoszone podczas targów w Hanowerze. Złoty manus i 5000 euro trafiły do firmy Pathway LLC za projekt egzoszkieletu Airframe, który ułatwia pracownikom prowadzenie prac montażowych. Srebrny manus i 2500 euro otrzymali przedstawiciele francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być stosowane pod wodą. Z kolei nagroda Brązowy manus i 1000 euro przyznane zostały za projekt studencki UB-SPACE.

W Polsce z każdą kolejną edycją konkursu rośnie liczba firm zgłaszających swoje innowacyjne rozwiązania. W tym roku było to 57 przedsiębiorstw i 63 unikalne aplikacje. Nagrody główne otrzymały trzy firmy (po kolei złota, srebrna i brązowa statuetka manus; do każdej przyznawana była też nagroda pieniężna):

  • JBG-2 z Warszowic, która zastosowała trybotaśmę w drzwiach przesuwnych chłodziarek;
  • Wimed z Tuchowa za aplikację łożysk ślizgowych w urządzeniach fitness do treningu na świeżym powietrzu;
  • CNG System Jacek Rudkowski z Krakowa za zastosowanie łożysk ślizgowych w urządzeniu edukacyjnym "tor wyścigowy".

Dodatkowo cztery firmy otrzymały wyróżnienia: NOA za projekt unikalnego napędu wodnego, Sinterit za wykorzystanie łożysk ślizgowych w drukarce 3D w technologii SLS, Plot Electronics za zastosowanie materiału iglidur do wyprodukowania polimerowej zębatki do obrotu wrzeciona w ploterze frezującym oraz Promotor Sales za rower o napędzie dźwigniowym.

Przedstawiciele nagrodzonych firm (od prawej): Marek Wzorek - prezes zarządu igus, Jacek Rudkowski z CNG System, Zdzisław Dąbczyński z Wimed, Krzysztof Stubiński z JBG-2 oraz Zbigniew Kusznierewicz - członek jury i Radomir Ochocki - manager działu łożysk dry-tech
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Rusza dziewiąta edycja konkursu manus na najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus
Konkurs manus 2017 - największy na świecie konkurs na zastosowania łożysk ślizgowych
7 edycja konkursu manus® ruszyła! Pula nagród to aż 8,500 EURO

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów