Rusza dziewiąta edycja konkursu manus na najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus

| Gospodarka Aktualności

Firma igus GmbH - lider technologii trybopolimerowych - już po raz 9. zaprasza wynalazców i twórców rozwiązań technologicznych do udziału w konkursie na najciekawsze, przemysłowe zastosowanie polimerowych łożysk ślizgowych. Liczy się innowacyjność, techniczna i ekonomiczna efektywność oraz kreatywność. W konkursie, którego celem jest podkreślenie technicznej przewagi komponentów z tworzywa sztucznego, może wziąć udział każdy.

Rusza dziewiąta edycja konkursu manus na najciekawsze aplikacje z użyciem bezsmarownych łożysk igus

Projekty można zgłaszać do 22 lutego 2019 r., a ceremonia wręczenia nagród odbędzie się na międzynarodowych targach w Hanowerze (1-5 kwietnia 2019).

Popularność konkursu, który odbywa się co dwa lata, stale rośnie. Pierwsza edycja manus odbyła się w 2003 roku w Niemczech i brało w niej udział 34 uczestników. Była to wspólna inicjatywa firmy igus i producentów polimerów oraz tworzyw sztucznych. Dziś konkurs jest międzynarodowym wydarzeniem dla całego środowiska przemysłowego, pokazującym co potrafią nowoczesne łożyska ślizgowe z tworzyw sztucznych.

Do ósmej edycja konkursu zgłosiło się 541 wynalazców i twórców rozwiązań z całego świata. Złoty manus 2017 powędrował do Stanów Zjednoczonych, do firmy Pathway LLC, za projekt AirframeTM - egzoszkieletu opracowanego przez Levitate Technologies, Inc., w celu ułatwienia prac montażowych. Srebrny manus trafił do francuskiej firmy Ocean Innovation System za elektryczne ramię manipulatora, które może być́ stosowane pod wodą do głębokości 500 metrów, a brązowy otrzymał UB-SPACE - studencki projekt badawczy w przestrzeni kosmicznej - moduł, który za pomocą̨ mechanizmu wyrzutowego na pokładzie rakiety wynosi w przestrzeń kosmiczną sześcienny przedmiot, tzw. "jednostkę̨ spadku swobodnego" (ang. free falling unit, FFU), w celu zarejestrowania sposobu jego poruszania się w przestrzeni kosmicznej
z zastosowaniem systemu kamer i czujników.

W ostatniej polskiej edycji konkursu wystartowało 57 firm, które zaprezentowały 63 unikalne aplikacje. Oprócz ogólnoświatowych nagród w konkursie, nasi klienci mają szansę na nagrody przyznawane lokalnie w Polsce, przez polskie jury. Są to atrakcyjne nagrody pieniężne.

Słowo "manus" (łac. dłoń), symbolizuje dążenie do odkrywania nowych technologii. W świecie igus symbol ten od lat odzwierciedla efektywne i innowacyjne aplikacje z użyciem polimerowych łożysk ślizgowych.

Szczegóły na temat konkursu manus znaleźć można na stronie: https://www.igus.pl/info/manus-award.

źródło: igus

Zobacz również