Mercedes-Benz zainwestuje na Dolnym Śląsku

| Gospodarka Artykuły

W wyniku zakończenia kilkumiesięcznych negocjacji z zarządem firmy Mercedes-Benz Cars ogłoszono decyzję dotyczącą lokalizacji w Polsce fabryki silników niemieckiego koncernu - zakład powstanie w Jaworze na Dolnym Śląsku. Będzie to pierwsza fabryka Mercedesa w Polsce. Firma wybierała spośród siedmiu możliwych lokalizacji. W nowej fabryce mają być produkowane zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne. W pierwszej fazie koncern zainwestuje około 500 mln euro.

Mercedes-Benz zainwestuje na Dolnym Śląsku

W rejonie przyszłej fabryki notowane jest obecnie duże bezrobocie. Jak deklaruje członek zarządu Mercedes-Benz Cars - Markus Schaefer, w samej fabryce utworzone zostanie 500 nowych miejsc pracy, a w całym regionie pośrednio powstanie ich kilka tysięcy.

Wstępne informacje na temat możliwości inwestycji w Polsce niemieckiego potentata publikowaliśmy w marcu 2016 r. Obecnie Mercedes otrzymał już zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej. Według inwestycyjnych założeń budowa obiektu w Jaworze ma być zakończona w roku 2019, a w roku 2020 zakład osiągnąć ma pełne zdolności produkcyjne.

Markus Schaefer podkreślił, że fabryka silników w Jaworze, wytwarzając kilkaset tysięcy silników rocznie, będzie istotnym filarem przyszłego wzrostu firmy. Wszystkie produkowane w polskiej fabryce silniki mają być eksportowane, a stanowiąc około 1% całego eksportu z Polski przyczynią się do poprawy bilansu handlowego.

źródło: TVN24BiS