Polska kapsuła Hyperloop już czeka na testy w USA

Polska kapsuła Hyperloop, zaprojektowana i zbudowana przez studentów z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, została samolotem LOT Cargo, we współpracy z operatorem logistycznym DB Schenker, przetransportowana z Warszawy do Los Angeles. Polskie Linie Lotnicze LOT są strategicznym partnerem projektu. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach organizowanych przez firmę Elona Muska - SpaceX.

Posłuchaj
00:00

Projekt Hyperloop jest przedsięwzięciem mającym na celu opracowanie superszybkiego transportu naziemnego, który w przyszłości ma umożliwić przemieszczanie ludzi i ładunków z prędkością około 1000 km/h. Hyper Poland University Team to jedyny naukowy zespół z Polski, który bierze udział w tej międzynarodowej rywalizacji, do udziału w której, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Do finału awansowały 24 zespoły badawcze - 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwa z Azji.

- W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły Hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów. To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej - mówił Paweł Radziszewski, koordynator projektu Hyper Poland University Team.

Próby kapsuły przeprowadzone zostaną w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. W rurze utrzymywane będzie obniżone ciśnienie, a kapsuła poruszać się będzie z wykorzystaniem magnetycznej lewitacji. Warunki te pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii.

źródło: naukawpolsce.pap.pl

Powiązane treści
Polskie zespoły w drugim etapie konkursu Hyperloop POD Competition
Polscy studenci projektują ultraszybki pojazd w konkursie firmy SpaceX Elona Muska
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Zasilanie, aparatura nn
Grupa LAPP otworzyła we Wrocławiu Centrum Usług Biznesowych
Aktualności
Foxconn i NVIDIA budują superkomputer AI z 10 000 GPU Blackwell na Tajwanie
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów