Polska kapsuła Hyperloop już czeka na testy w USA

| Gospodarka Artykuły

Polska kapsuła Hyperloop, zaprojektowana i zbudowana przez studentów z Politechniki Warszawskiej i Wrocławskiej, została samolotem LOT Cargo, we współpracy z operatorem logistycznym DB Schenker, przetransportowana z Warszawy do Los Angeles. Polskie Linie Lotnicze LOT są strategicznym partnerem projektu. Za niespełna dwa tygodnie kapsuła weźmie udział w międzynarodowych testach organizowanych przez firmę Elona Muska - SpaceX.

Polska kapsuła Hyperloop już czeka na testy w USA

Projekt Hyperloop jest przedsięwzięciem mającym na celu opracowanie superszybkiego transportu naziemnego, który w przyszłości ma umożliwić przemieszczanie ludzi i ładunków z prędkością około 1000 km/h. Hyper Poland University Team to jedyny naukowy zespół z Polski, który bierze udział w tej międzynarodowej rywalizacji, do udziału w której, zgłosiło się ponad tysiąc zespołów z całego świata. Do finału awansowały 24 zespoły badawcze - 18 ze Stanów Zjednoczonych, cztery z Europy i dwa z Azji.

- W budowę pierwszego polskiego prototypu kapsuły Hyperloop zaangażowane były dwie uczelnie, sześć kół naukowych i 25 studentów. To dla nas wyróżnienie i sukces, że weźmiemy udział w finale zawodów SpaceX jako jedyny team z Europy Środkowo-Wschodniej - mówił Paweł Radziszewski, koordynator projektu Hyper Poland University Team.

Próby kapsuły przeprowadzone zostaną w specjalnie zbudowanej stalowej rurze o długości 1,5 km i średnicy dwóch metrów. W rurze utrzymywane będzie obniżone ciśnienie, a kapsuła poruszać się będzie z wykorzystaniem magnetycznej lewitacji. Warunki te pozwolą na znaczne zmniejszenie zużycia energii.

źródło: naukawpolsce.pap.pl