Renault będzie produkować w Iranie 300 tysięcy samochodów rocznie

W ubiegłym tygodniu koncern Renault podpisał w Iranie kontrakt o rekordowej wartości 660 mln euro. W wyniku umowy powstanie fabryka, w której 60% udziałów obejmą Francuzi, 20% akcji należeć będzie do państwowej Organizacji na Rzecz Odbudowy i Rozwoju Przemysłowego Iranu, i pozostałe 20% do prywatnego irańskiego przedsiębiorstwa Negin Group. Inwestycja Renault stała się możliwa dzięki zawartemu w 2015 r. porozumieniu Iranu i grupy światowych mocarstw, w którym w zamian za stopniowe zniesienie części międzynarodowych sankcji władze w Teheranie wycofały się z programu zbrojeń nuklearnych.

Posłuchaj
00:00

W wyniku umowy zmodernizowana i rozbudowana zostanie istniejąca fabryka w Sawe, położona około 120 km na południowy zachód od Teheranu, gdzie produkowane będą modele Renault Symbol i Dacia Duster. W pierwszej fazie produkcja sięgnie 150 tys. pojazdów rocznie, a docelowo - 300 tys. Pierwsze samochody opuszczą fabrykę na przełomie roku 2018 i 2019.

Renault jest obecny w Iranie od 2003 roku, lecz działalność koncernu została zawieszona w wyniku wprowadzenia sankcji związanych z programem nuklearnym. Firma Renault produkowała w Iranie 200 tys. aut rocznie - należy do niej 10% irańskiego rynku.

Umowa z firmą Renault to dla Iranu największa w historii umowa dotycząca produkcji samochodów. Zamiarem Irańskich władz jest osiągnięcie do 2025 r. wielkości produkcji na poziomie 3 mln aut rocznie. Obecnie w większości zakładów składane są samochody z Chin i Korei Płd., a łącznie bramy fabryk opuszcza co roku 1,35 mln samochodów.

W 2016 roku porozumienie w sprawie uruchomienia w Iranie produkcji samochodów zawarł inny francuski koncern - PSA Peugeot Citroen. PSA ma wytwarzać rocznie 200 tys. pojazdów.

źródło: WNP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Powiązane treści
Renault i Fiat Chrysler Automobiles wstrzymują fuzję
Renault i Nissan uruchamiają w Tel Awiwie laboratorium innowacji

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów