Konstruktorzy maszyn łączą siły, by zaoferować otwartą platformę IIoT

| Gospodarka Artykuły

Grupa konstruktorów maszyn oraz dostawców oprogramowania - składająca się z firm DMG Mori, Dürr, Software AG, Zeiss i ASM PT - utworzyła strategiczny sojusz, którego celem jest upowszechnienie nowego cyfrowego standardu dla budowniczych maszyn i całych zakładów produkcyjnych, bazującego na otwartej platformie IIoT. Sygnatariusze porozumienia chcą utworzyć platformę zwaną Adamos - ADAptive Manufacturing Open Solutions - która stanowiłaby globalny standard dla tego sektora i przyciągnęła innych producentów maszyn, stających się kolejnymi partnerami.

Konstruktorzy maszyn łączą siły, by zaoferować otwartą platformę IIoT

Adamos pozwoli konstruktorom maszyn na używanie tej samej platformy centralnej, ale jednocześnie na dostosowywanie jej do indywidualnych aplikacji z zakresu Przemysłowego Internetu Rzeczy. Klienci będą mieli do czynienia z frontowym interfejsem dopasowanym do potrzeb użytkownika, a producenci maszyn zachowają niezależność własnych rozwiązań.

Utworzone konsorcjum twierdzi, że Adamos, oferując rozwiązania i usługi opracowane centralnie, zmniejszy koszty i wysiłki konstruktorów maszyn związane z ich rozwojem i wprowadzaniem do użytku. Platforma będzie mogła działać zarówno w chmurze, jak i na lokalnych serwerach.

Wszyscy członkowie konsorcjum mają równy udział w firmie o nazwie Adamos GmbH, która będzie działać jako serwis platformy i udostępniać narzędzia i funkcje IIoT wszystkim jej użytkownikom. Każdy partner będzie niezależnie oferował własne portfolio Adamos.

Platforma połączy najnowsze technologie informatyczne, Przemysł 4.0 i branżową wiedzę. Pozwoli producentom maszyn zaoferować klientom sprawdzone rozwiązania cyfrowo skomunikowanej produkcji, którą można będzie wprowadzić przy minimalnym wysiłku. Twórcy twierdzą, że konstruktorzy maszyn, jak również ich dostawcy i klienci, skorzystają, ponieważ Adamos oferuje im autonomię danych i dostęp do wiodącego oprogramowania.

Platforma Adamos i ponad 30 aplikacji zostaną udostępnione na całym świecie już 1 października 2017 roku. Twórcy deklarują, że będzie wspierana przez 200 ekspertów.

- Branża maszynowa i specjaliści budujący zakłady produkcyjne muszą wyznaczyć własne standardy i pobudzić rozwój w zakresie digitalizacji. Można tego dokonać tylko z silnymi partnerami. Dlatego proponujemy otwartą sieć z platformą Adamos, w połączeniu z najwyższym poziomem wiedzy na temat budowy maszyn, produkcji i oprogramowania - od konstruktorów maszyn dla konstruktorów maszyn, ich dostawców i klientów - mówił Christian Thönes, prezes DMG Mori.

Na początku 2018 roku w chmurze zostaną udostępnione bardziej wszechstronne aplikacje dotyczące planowania, predykcyjnego utrzymania ruchu, a także kokpitów maszyn. Konsorcjum Adamos zapewnia, że będzie nieustannie rozwijać nowe aplikacje IIoT.

Na zdjęciu założyciele konsorcjum Adamos (od lewej): Christian Thönes - CEO DMG Mori, Ralf Dieter - CEO firmy Dürr, Karl-Heinz Streibich - CEO Software AG oraz Thomas Spitzenpfeil - członek zarządu firmy Carl Zeiss.

źródło: Drives & Controls