Northvolt uruchomi wkrótce pilotażową linię produkcyjną europejskiej gigafabryki baterii litowo-jonowych

| Gospodarka

Northvolt uzyskał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pożyczkę do 52,2 mln euro, która umożliwi szwedzkiej firmie uruchomienie pilotażowej linii produkującej baterie litowo-jonowe. Firma Northvolt została utworzona w 2016 roku przez byłego dyrektora pracującego dla Tesli - Petera Carlssona. Zamierza wybudować największą w Europie fabrykę baterii litowo-jonowych, o zdolnościach produkcyjnych porównywalnych do Gigafactory uruchamianej w Nevadzie przez Elona Muska.

Northvolt uruchomi wkrótce pilotażową linię produkcyjną europejskiej gigafabryki baterii litowo-jonowych

Northvolt zebrał już fundusze od ABB, InnoEnergy, Scanii oraz duńskiego Vestasa, a ostatnio również od szwedzkiego rządu. Zdaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego projekt szwedzkiej firmy wpisuje się w działania w ramach inicjatywy European Battery Alliance, czyli projektu utworzenia europejskiego przemysłu bateryjnego. Finansowanie dla Northvolt zostało przyznane z programu InnovFin, w ramach instrumentu EDP - Energy Demo Projects.

Pilotażowa linia produkcyjna Northvolta ma ruszyć w najbliższych miesiącach. Dzięki jej uruchomieniu w szwedzkim mieście Västerås zatrudnienie znajdzie ok. 300-400 osób. Budowa europejskiej gigafabryki ma być rozpoczęta jeszcze w bieżącym roku, w miejscowości Skellefteå. Po ukończeniu budowy i osiągnięciu za 5 lat pełnych mocy produkcyjnych fabryka będzie zatrudniać około 2-2,5 tys. osób. W skali roku ma wytwarzać baterie o pojemności 32 GWh.

źródło: gramwzielone.pl