Northvolt uruchomi wkrótce pilotażową linię produkcyjną europejskiej gigafabryki baterii litowo-jonowych

Northvolt uzyskał od Europejskiego Banku Inwestycyjnego pożyczkę do 52,2 mln euro, która umożliwi szwedzkiej firmie uruchomienie pilotażowej linii produkującej baterie litowo-jonowe. Firma Northvolt została utworzona w 2016 roku przez byłego dyrektora pracującego dla Tesli - Petera Carlssona. Zamierza wybudować największą w Europie fabrykę baterii litowo-jonowych, o zdolnościach produkcyjnych porównywalnych do Gigafactory uruchamianej w Nevadzie przez Elona Muska.

Posłuchaj
00:00

Northvolt zebrał już fundusze od ABB, InnoEnergy, Scanii oraz duńskiego Vestasa, a ostatnio również od szwedzkiego rządu. Zdaniem Europejskiego Banku Inwestycyjnego projekt szwedzkiej firmy wpisuje się w działania w ramach inicjatywy European Battery Alliance, czyli projektu utworzenia europejskiego przemysłu bateryjnego. Finansowanie dla Northvolt zostało przyznane z programu InnovFin, w ramach instrumentu EDP - Energy Demo Projects.

Pilotażowa linia produkcyjna Northvolta ma ruszyć w najbliższych miesiącach. Dzięki jej uruchomieniu w szwedzkim mieście Västerås zatrudnienie znajdzie ok. 300-400 osób. Budowa europejskiej gigafabryki ma być rozpoczęta jeszcze w bieżącym roku, w miejscowości Skellefteå. Po ukończeniu budowy i osiągnięciu za 5 lat pełnych mocy produkcyjnych fabryka będzie zatrudniać około 2-2,5 tys. osób. W skali roku ma wytwarzać baterie o pojemności 32 GWh.

źródło: gramwzielone.pl

Powiązane treści
Czy chiński potentat Contemporary Amperex Technology Ltd zbuduje w Polsce fabrykę baterii?
Na Węgrzech powstanie kolejna fabryka baterii litowo-jonowych
Lit może być bardziej dostępny dzięki złożom w Australii
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów