Czy chiński potentat Contemporary Amperex Technology Ltd zbuduje w Polsce fabrykę baterii?

| Gospodarka Artykuły

Contemporary Amperex Technology Ltd. (CATL) to producent, który w Chinach zamierza otworzyć fabrykę baterii do samochodów elektrycznych potężniejszą niż fabryka Tesli. Jak donosi Bloomberg, również w Europie CATL chce otworzyć nowy zakład, a zdaniem analityków to właśnie jej lokalizacja w Polsce jest bardzo prawdopodobna. Oprócz Polski CATL rozważa zainwestowanie na terenie Niemiec i Węgier. Odbiorcą akumulatorów z nowej fabryki ma być m.in. BMW.

Czy chiński potentat Contemporary Amperex Technology Ltd zbuduje w Polsce fabrykę baterii?

W przypadku wybrania polskiej lokalizacji CATL byłby drugim azjatyckim producentem baterii do pojazdów elektrycznych inwestującym w naszym kraju - wkrótce pod Wrocławiem ruszy fabryka akumulatorów LG Chem. Contemporary Amperex Technology zapewnia, że technologicznie wyprzedza swoich konkurentów z Korei Płd., czyli LG Chem i Samsunga.

W 2016 roku CATL dostarczył litowo-jonowe akumulatory o łącznej pojemności 6,8 GWh, stając się jednym z trzech największych dostawców na świecie. W roku 2020 firma planuje rocznie wytwarzać baterie o łącznej pojemności 50 GWh. Contemporary Amperex Technology buduje wielką fabrykę baterii w Chinach w Ningde, w prowincji Fujian, która pięciokrotnie zwiększy możliwości produkcyjne chińskiej firmy.

Bloomberg New Energy Finance (BNEF) twierdzi, że Polska pod względem obecnego i planowanego potencjału produkcji baterii przewyższa Niemcy, Francję i Wielką Brytanię razem wzięte i już teraz jest europejskim liderem w tym zakresie, z docelowym potencjałem produkcyjnym ocenianym na 5 GWh. W takim porównaniu kraje europejskie pozostają mocno w tyle za producentami azjatyckimi - Chinami szacowanymi na 217,2 GWh, Koreą Płd.  23,1 GWh, Japonią - 14 GWh, a także za Stanami Zjednoczonymi - 46,9 GWh. Na razie w swoich analizach BNEF nie uwzględnia jednak inwestycji firmy Northvolt.

źródło: gramwzielone.pl

Zobacz również