OPC Foundation chce zrewolucjonizować komunikację w przemyśle

| Gospodarka Komunikacja

Wczoraj podczas trwających targów SPS IPC Drives, przedstawiciele OPC Foundation zaprezentowali inicjatywę Field Level Communications. Jej celem jest powiększenie możliwości wykorzystywania standardu OPC UA w obszarze automatyki przemysłowej poprzez rozszerzenie działań normalizacyjnych i harmonizacyjnych na sieci ethernetowe TSN (Time-Sensitive Networking). Ma to zapewnić możliwość stosowania OPC UA jako globalnego, uniwersalnego standardu komunikacji przemysłowej.

OPC Foundation chce zrewolucjonizować komunikację w przemyśle

Wizją fundacji jest zastąpienie wielu różnych istniejących obecnie systemów fieldbus i umożliwienie urządzeniom różnych dostawców komunikowania się ze sobą. Ma to całościowo obejmować wszystkie elementy systemów automatyki i sterowania - od poziomu polowego, czyli czujników i aktuatorów, poprzez kontrolery, HMI, napędy, rozproszone systemy sterowania, aż po oprogramowanie i systemy chmurowe. Wszystko odbywać się będzie bez potrzeby stosowania bramek sieciowych czy tworzenia dodatkowego, dedykowanego oprogramowania.

W efekcie OPC UA over TSN będzie niezależny od dostawców, co zwalnia użytkowników z zajmowania się niekompatybilnymi protokołami czy zastrzeżonymi systemami.

Nowe grupy robocze będą działały w zakresie identyfikacji, zarządzania i standaryzacji obszarów związanych z OPC UA, które dotyczące automatyki przemysłowej. Obejmie to m.in.:

  • harmonizację i standaryzację profili aplikacji – np. we//wy, kontroli ruchu, bezpieczeństwa, nadmiarowości systemu, itd.,
  • standaryzację modeli informacyjnych OPC UA dla urządzeń działających w terenie w trybie offline,
  • mapowanie profili aplikacji OPC UA związanych z operacjami w czasie rzeczywistym w sieciach ethernetowych, w tym TSN,
  • zdefiniowanie procedur certyfikacyjnych.

Zmiany mają być zgodne z TSN Profile for Industrial Automation (TSN-IA-Profile), który będzie standaryzowany przez grupę IEC/IEEE 60802.

źródło: OPC Foundation, Drives & Controls

Zobacz również