Światowy przemysł zbrojeniowy produkuje coraz więcej broni

| Gospodarka Aktualności

Według danych zamieszczonych w raporcie Sztokholmskiego Instytutu Badań nad Pokojem (SIPRI), w 2017 r. globalna produkcja broni wzrosła po raz trzeci z rzędu. Łączna sprzedaż 100 największych na świecie przedsiębiorstw z branży zbrojeniowej wzrosła od ubiegłego roku o 2,5%, osiągając wartość 398,2 mld dolarów. Globalnym liderem przemysłu zbrojeniowego jest amerykański koncern Lockheed Martin.

Światowy przemysł zbrojeniowy produkuje coraz więcej broni

Według raportu obecnie Rosja wyprzedza Wielką Brytanię i, po Stanach Zjednoczonych, zajmuje drugie miejsce na liście największych na świecie producentów broni. Rosyjscy producenci sprzedali w zeszłym roku broń za 37,7 mld dolarów, czyli za kwotę o 8,5% większą niż w roku 2016. Udział Rosji w globalnym rynku zbrojeniowym wynosi 9,5%. Zajmujące pozycję światowego lidera Stany Zjednoczone obejmują 57% tego rynku.

SIPRI zwraca uwagę, że rosyjski przemysł zbrojeniowy notuje znaczące wzrosty od 2011 roku. W sporządzanym przez instytut rankingu po raz pierwszy w czołowej dziesiątce światowych przedsiębiorstw zbrojeniowych znalazła się firma rosyjska - państwowy koncern Ałmaz-Antej. Raport SIPRI wskazuje również na 24-procentowy wzrost sprzedaży notowany przez firmy zbrojeniowe z Turcji. Natomiast z uwagi na trudności z uzyskaniem wiarygodnych statystyk instytut ze Sztokholmu nie uwzględnia w swoim raporcie producentów z Chin.

źródło: WNP

Zobacz również