Przychody w zakresie systemów IO-Link osiągnęły 3,5 mld dolarów i szybko rosną

| Gospodarka Komunikacja

Jak wynika z najnowszych analiz przeprowadzonych przez Future Market Insights (FMI), globalna sprzedaż urządzeń zgodnych ze standardem IO-Link osiągnęła w 2018 roku wartość ponad 3,5 mld dolarów, a w roku 2019 wzrośnie o kolejne 12,2%. FMI podaje, że urządzenia IO-Link generowały w zeszłym roku ponad 56% światowych obrotów - prawie 2 mld dolarów, a komponenty IO-Link master odpowiadały za resztę.

Przychody w zakresie systemów IO-Link osiągnęły 3,5 mld dolarów i szybko rosną

FMI przypisuje dynamiczny wzrost na rynku systemów IO-Link kombinacji kilku czynników, w tym szybko rozwijającej się komunikacji w dziedzinie Przemysłowego Internetu Rzeczy, coraz powszechniejszemu wykorzystywaniu przemysłowych systemów ethernetowych w porównaniu do technologii Fieldbus, inicjatywom rządowym promującym automatyzację w przemyśle i wdrażanie Przemysłu 4.0, a także przyspieszeniu i redukcji kosztów rozwoju technologii IO-Link.

Aplikacje w obszarze obsługi i zautomatyzowanego montażu odpowiadały w 2018 r. za ponad 28% globalnych przychodów dotyczących standardu IO-Link. Procesy te wymagają dokładnej interakcji systemów w celu zwiększenia wydajności i osiągnięcia ekonomicznej produkcji. Według FMI, drugim co do wielkości źródłem przychodów istotnym dla produktów IO-Link jest intralogistyka, która w 2018 r. była tuż za obsługą i zautomatyzowanym montażem. Ta sytuacja prawdopodobnie utrzyma się także w bieżącym roku.

Najszybciej rozwijającym się obszarem zastosowań IO-Link jest pakowanie. FMI przewiduje, że przychody z tego sektora będą w 2019 roku charakteryzowały się wskaźnikiem wzrostu CAGR w wysokości 13,4%.

Zastosowania standardu IO-Link w obrabiarkach mają w 2019 roku przynieść ponad 20% globalnych przychodów.

W 2018 roku rynki użytkowników końcowych, przemysłu półprzewodnikowego i elektroniki doświadczyły znaczącej penetracji systemów IO-Link i odpowiadały za ponad jedną trzecią globalnych przychodów.

Przyspieszenie upowszechnienia IO-Link wzrasta również w branży motoryzacyjnej, która w 2018 r. wygenerowała drugie co do wielkości przychody dotyczące rynku IO-Link. FMI przewiduje, że do 2027 r. aplikacje samochodowe będą warte ponad 2 mld dolarów.

Standard IO-Link wkracza również na rynek sprzętu medycznego, który szybko zwiększa wykorzystanie automatyki. Badanie FMI wykazało, że rynek ten wygenerował w ubiegłym roku 930 mln dolarów przychodów, co stanowi jedną czwartą wartości rynku IO-Link. Przewiduje, że w 2019 roku wystąpi tu wzrost o 13,2%.

Według Future Market Insights region Azji i Pacyfiku (bez Japonii) jest największym regionalnym rynkiem dla systemów IO-Link, dając prawie jedną trzecią światowych przychodów. Europa i Ameryka Północna obejmują łącznie ponad 40% globalnego rynku.

FMI przewiduje, że w okresie od roku 2018 do 2027 globalny rynek IO-Link będzie rocznie wzrastał średnio o 14,9%, a przychody z urządzeń IO-Link (bez masterów) będą warte 5,78 mld dolarów.

źródło: Drives & Controls