Hitachi kupuje JR Automation Technologies za 1,4 mld dolarów

| Gospodarka Roboty

Hitachi kupuje wiodącego amerykańskiego integratora systemów robotycznych (SI), JR Automation Technologies, za 1,425 mld dolarów (około 158,2 mld jenów). Transakcja pozwoli japońskiej firmie wzmocnić obecność w sektorze automatyki przemysłowej w Ameryce Północnej. Firma JR, założona w 1980 roku, buduje linie produkcyjne i systemy logistyczne wykorzystujące roboty przemysłowe. Zatrudnia ponad 2000 osób w 23 lokalizacjach na całym świecie. W ciągu ostatnich trzech lat zwiększała swoje przychody o ponad 20% rocznie, osiągając w 2018 r. wynik na poziomie 603 mln dolarów.

Hitachi kupuje JR Automation Technologies za 1,4 mld dolarów

Firma JR, której główna siedziba znajduje się w Holland w stanie Michigan, twierdzi, że jest największym niezależnym dostawcą niestandardowych systemów automatyki w Ameryce Północnej. Ma klientów w sektorze motoryzacyjnym, lotniczym, handlu elektronicznego i nauk przyrodniczych.

Hitachi kupuje JR Automation Technologies od firmy inwestycyjnej Crestview Partners, która w 2015 r. przejęła JR od Huizenga Automation, kiedy to firma osiągała 170 mln dolarów sprzedaży i miała pięć zakładów produkcyjnych w Ameryce Północnej. Obecnie JR uzyskuje ze sprzedaży ponad 600 mln dolarów i dysponuje 23 obiektami na całym świecie.

Hitachi postawiło sobie za cel zbudowanie w Ameryce Północnej silnego biznesu przemysłowego głównie poprzez fuzje i przejęcia. W 2017 r. firma przejęła producenta sprężarek - Sullair. Na początku tego roku zwiększyła swój potencjał w dziedzinie robotyki, przejmując japońskiego integratora systemów - KEC Corporation.

Przejęcie JR ma być sfinalizowane do końca 2019 roku.

źródło: Drives & Controls