Globalna automatyzacja terminali przebiega zbyt wolno

W globalnej skali automatyzacja portów przebiega bardzo powoli. Zgodnie z raportem UNCTAD (United Nations Conference on Trade and Development) z listopada 2018 roku, na świecie jest około 1% terminali kontenerowych zautomatyzowanych całkowicie, natomiast 2% - częściowo. Według informacji przygotowanych przez ratingową agencję Moody's, na całym świecie częściowo lub w pełni zautomatyzowanych jest 48 terminali. Prognozy wskazują, że w ciągu 10 lat ich ilość znacznie wzrośnie.

Posłuchaj
00:00

Wykorzystanie technologii automatyzacji i rozwiązań cyfrowych ogranicza koszty operacyjne terminali od 40 do 70%, a także zwiększa bezpieczeństwo.

W 1993 roku jako pierwszy na świecie zautomatyzowany został terminal ECT Delta w Rotterdamie, który należy do operatora Hutchison Port Holdings z Hongkongu. Dopiero w 2015 roku odbyła się cyfryzacja terminali ECT Euromax oraz APM Terminals (port Maasvlakte2) należących do tego samego portu. W 2017 roku zautomatyzowano w chińskim porcie terminal Quingdao, który w roku 2018 przeładował 19,3 mln TEU (twenty-foot equivalent unit).  Gdańsk w zeszłym roku wprowadził technologie automatyzujące prace terminala, polegające na cyfrowej awizacji ciężarówek.

Światowy operator DP World ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich ogłosił, że zautomatyzuje swoje terminale kontenerowe w Sydney i Fremantle oraz w Brisbane.

W Singapurze - drugim pod względem wielkości na świecie porcie kontenerowym - trwają pracę nad budową nowego terminalu Taus, który ma zwiększyć moce przeładunkowe o 21 mln TEU. Do 2040 roku dzięki dalszej rozbudowie Singapur będzie mógł rocznie obsługiwać nawet do 65 mln TEU, w porównaniu z 2018 rokiem, w którym przeładowano 36,6 mln TEU.

Źródło: WNP

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Aktualności
ABB z nową ofertą usług
Aktualności
Nowoczesna sortownia DPD Polska zwiększy efektywność obsługi małych przesyłek
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Powiązane treści
DB Schenker uruchamia niskoemisyjne centrum dystrybucyjne
Poczta Polska zautomatyzuje identyfikację przesyłek
SMC Industrial Automation Polska rozbudowuje się
Hitachi kupuje JR Automation Technologies za 1,4 mld dolarów

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów