Fortum uruchomił przy elektrowni wodnej największy w Skandynawii magazyn energii

| Gospodarka Aktualności

Przy swojej elektrowni wodnej Forshuvud w Szwecji Fortum uruchomił bateryjny magazyn energii o mocy 5 MW i pojemności 6,2 MWh. Inwestycja pochłonęła około 3 mln euro. Baterie wspomogą pracę elektrowni, zapewniając jej większą stabilność.

Fortum uruchomił przy elektrowni wodnej największy w Skandynawii magazyn energii

Koncern Fortum podkreśla, że obecnie równowaga w skandynawskich sieciach energetycznych utrzymywana jest przede wszystkim dzięki hydroelektrowniom, które mogą reagować w czasie bardzo krótkim lub nawet do kilku miesięcy. Szybkie bilansowanie przyczynia się jednak do zużywania turbin, a temu zapobiegać mogą magazyny bateryjne.

Potrzeba zwiększania elastyczności sieci, w celu utrzymywania stabilnej równowagi między wytwarzaniem i zapotrzebowaniem na energię, jest obecnie coraz wyraźniejsza z uwagi na szybko rosnący w Skandynawii potencjał energetyki wiatrowej. Bateryjne magazyny energii mogą reagować na zmiany w czasie poniżej sekundy, utrzymując częstotliwość sieci na poziomie 50 Hz.

Fortum zgromadził już doświadczenie w zakresie wykorzystywania magazynowanej energii. Na początku 2017 roku z sukcesem uruchomił na terenie biomasowej elektrociepłowni w Järvenpää litowo-jonowy magazyn energii o mocy 2 MW i pojemności 1 MWh, dostarczony przez francuską firmę Saft.

źródło: gramwzielone.pl