SoftBank zainwestuje 110 mln dolarów w magazynowanie energii

| Gospodarka Zasilanie, aparatura nn

SoftBank Vision Fund zainwestował kwotę w wysokości 110 mln dolarów w szwajcarski start-up Energy Vault, twórcę systemów magazynowania energii odnawialnej, które zmieniają światowe podejście do długotrwałego jej przechowywania. To pierwsza inwestycja Grupy SoftBank w technologię magazynowania energii. W ramach inwestycji do zarządu Energy Vault dołączy Andreas Hansson, partner SoftBank Investment Advisers.

SoftBank zainwestuje 110 mln dolarów w magazynowanie energii

Zainspirowany fizyką i inżynierią mechaniczną stosowaną w elektrowniach szczytowo-pompowych, które wykorzystują siłę grawitacji i ruch wody do magazynowania i oddawania energii elektrycznej, Energy Vault opracował technologię umożliwiającą gromadzenie energii odnawialnej za pomocą wieży tworzonej z kompozytowych bloków o masie 35 ton każdy. Działanie magazynu będzie polegać na podnoszeniu bloków przy użyciu nadwyżek energii elektrycznej, a w czasie zwiększonego zapotrzebowania będą one opuszczane. W ten sposób zostanie odzyskana wcześniej wytworzona energia. Rozwiązanie to jest dużo tańsze niż stosowanie paliw kopalnych. Większość konkurencyjnych rozwiązań koncentruje się na przechowywaniu energii w formie akumulatorów litowo-jonowych, siarkowo-sodowych i kwasowo-ołowiowych, które z czasem ulegają degradacji.

Firma Energy Vault rozpoczęła działalność w listopadzie 2018 r. Oprócz umowy z Tata Power Company Limited - największą firmą energetyczną w Indiach, start-up rozwinął również szeroką współpracę ze specjalizującą się w materiałach budowlanych meksykańską firmą CEMEX, która obejmuje umowę o współpracy technologicznej i rozwoju z CEMEX Research Group AG ze Szwajcarii oraz wsparcie inwestycyjne ze strony CEMEX Ventures ogłoszone w maju bieżącego roku.

Energy Vault zamierza ukończyć fazę testową, a następnie jeszcze w 2019 r. na północy Włoch zbudować pierwszą, działającą komercyjnie, wieżę magazynową o pojemności 35 MWh.

SoftBank uważa, że z uwagi na globalny popyt na technologie dotyczące magazynowania energii start-up może szybko się rozwijać i nie będzie już potrzebować kolejnej rundy finansowania.

Zgodnie z raportem z maja br., sporządzonym przez firmę analityczną GlobalData, światowy rynek magazynowania energii do 2023 roku ma osiągnąć 22,2 GW, rosnąc z poziomu blisko 5 GW na koniec roku 2018.


 

źródło: Energy Vault

Zobacz również