W Polsce szybko rosną zasoby powierzchni magazynowej

| Gospodarka Aktualności

W ubiegłym roku zapotrzebowanie na powierzchnie magazynowe sięgnęło 3,7 mln m², a jeśli pominąć umowy odnawiane wynik ten wynosi 2,9 mln m². To drugi najlepszy rezultat w historii. W 2018 roku odnotowano też rekordową wartość inwestycji dotyczących magazynów - 1,84 mld euro. Przed rynkiem powierzchni magazynowych w Polsce rysują się na najbliższe miesiące bardzo optymistyczne perspektywy.

W Polsce szybko rosną zasoby powierzchni magazynowej

Jak wynika z analiz firmy JLL, w 2018 roku zasoby powierzchni magazynowej powiększyły się o 2 mln m², z czego ponad 720 tys. m² przybyło w IV kwartale. Blisko 2 mln m² pozostaje w budowie.

Największa aktywność najemców wystąpiła w trzech głównych rynkach - w Warszawie, w Polsce centralnej i na Górnym Śląsku - gdzie łącznie wynajęto 1,5 mln m² nowych powierzchni. Największą transakcją była budowa, w miejscowości Piątek pod Łodzią, magazynu o powierzchni 124 tys. m² dla firmy Leroy Merlin.

Podobnie jak w latach ubiegłych, największy popyt generowała branża logistyczna (35% całkowitego zapotrzebowania) oraz sieci handlowe (32%). Lekka produkcja i sektor motoryzacyjny odpowiadały łącznie za 16% popytu.

Doskonała koniunktura na rynku magazynowym napędza wzrost kosztów wynajmu. Najdroższym rynkiem jest Warszawa, gdzie miesięczne czynsze miały wartość w granicach 4,3-5,2 euro/m². Najniższe opłaty notowane były w pozamiejskich obszarach centralnej Polski - między 2,6 z 3,2 euro/m².

Łączne zasoby powierzchni magazynowej w Polsce na koniec 2018 roku wyniosły 15,7 mln m², czyli trzykrotnie więcej niż 10 lat temu, przy czym cały czas szybko powstają nowe obiekty magazynowe.

źródło: WNP