Ogromne zainteresowanie digitalizacją i nowymi technologiami w magazynach

| Gospodarka Artykuły

W dniu 19 października odbyła się trzecia edycja Forum "Magazyn Przyszłości". W tym roku tematem przewodnim spotkania był "Magazyn 4.0 Cyfrowa integracja procesów w intralogistyce". Wydarzenie zgromadziło ponad 200 uczestników z czołowych polskich firm stawiających na nowe technologie i rozwój swoich biznesów.

Ogromne zainteresowanie digitalizacją i nowymi technologiami w magazynach

- Digitalizacja i związane z tym technologie, takie jak automatyzacja, Internet Rzeczy połączony ze sztuczną inteligencją, rozszerzona rzeczywistość, praca w chmurze i Big Data, w najbliższym czasie będą zmieniać nasz świat, i ten biznesowy, i ten społeczny. Technologie te zmienią wiele branż i podejście do biznesu[…]. Przez brak rąk do pracy zmuszeni  będziemy eliminować człowieka z pracy fizycznej i oddawać robotom większość prac manualnych. Będzie to dla wszystkich duże wyzwanie technologiczne i organizacyjne. Stąd też musimy przygotować firmy do funkcjonowania w nowej rzeczywistości. Dyskusję nad tym jak nowe technologie zmienią logistykę rozpoczęliśmy 2 lata temu podczas I Forum Magazyn Przyszłości. Sama widzę jak wiele zmieniło się przez te 2 lata[…]. Nie możemy czekać na jutro, bo przyszłość zaczyna się dziś - mówiła podczas otwarcia forum prezes zarządu, dyrektor naczelna Promag S.A., Karolina Tokarz.

Prelegenci pokazali w swoich wystąpieniach jak nadchodzące jutro może wyglądać w intralogistyce. Poza prelekcjami, jak zwykle mocnym punktem wydarzenia były praktyczne pokazy rozwiązań, które powoli wkraczają do polskich magazynów. Uczestnicy forum mieli możliwość zobaczenia na żywo jak pracuje automatyczna linia składowania, transportu, kompletacji i identyfikacji produktów oraz automatyczny magazyn wyposażony w autorskie rozwiązanie firmy Promag: system gęstego składowania z wózkiem wahadłowym AutoMag Shuttle i wózkiem transferowym AutoMag Mover. Duże zainteresowanie i liczne pytania ze strony gości wzbudziły też wózki autonomiczne i roboty pick-n-place.

Na stoiskach przygotowanych w CTM Promag uczestnicy mogli zobaczyć jak można monitorować pracę wózków widłowych i przeprowadzać symulację procesów za pomocą wirtualnej rzeczywistości. W napiętym planie forum znalazła się także wycieczka do nowoczesnego magazynu, w którym goście znaleźli wiele ciekawych rozwiązań do implementacji w swoich firmach.

III Forum Magazyn 4.0 pokazało, że zapotrzebowanie na dyskusję o przyszłości intralogistyki jest duże. Polskie firmy są gotowe do rewolucji cyfrowej ale brakuje im wiedzy jak to zrobić. Centrum Techniki Magazynowej Promag i odbywające się w nim wydarzenia są odpowiedzią na te potrzeby.

źródło: Promag

Zobacz również