Wzrosną inwestycje w systemy zarządzania magazynami

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba obiektów magazynowych. Z danych firmy Cushman & Wakefield wynika, że w ciągu roku przestrzeń magazynowa wzrosła o 21%. W czerwcu łączna powierzchnia magazynów przekroczyła 14 mln m². Rynek powierzchni magazynowych napędzany jest przez przemysł i handel elektroniczny.

Posłuchaj
00:00

W 2017 roku na rodzimym rynku pojawiło się ponad 5 tys. nowych e-sklepów, a ogółem w styczniu bieżącego roku było ich już 29,1 tys. Jak wynika z danych GUS-u, coraz lepiej ma się polski przemysł. W czerwcu wartość produkcji sprzedanej rodzimych firm produkcyjnych wzrosła o 6,8%. Od początku roku do czerwca produkcja sprzedana przemysłu była o 6,2% wyższa niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród nich jest m.in. dobra koniunktura na rynku wewnętrznym i zewnętrznym.

Jak pokazują dane, od kilku lat przybywa nowych powierzchni magazynowych. Przez sześć pierwszych miesięcy tego roku w Polsce oddano do użytku 734 tys. m² nowych magazynów. Tym samym polski rynek przekroczył barierę 14,3 mln m². Jak podaje Cushman & Wakefield, rodzimy rynek urósł w stosunku do 2017 r. aż o 21%. A to nie koniec, bo już niedługo w kolejnych regionach kraju oddane zostaną nowe magazyny. Jak wynika z raportu "Marketbeat - Rynek magazynowy w Polsce" w budowie pozostaje ponad 2 mln m² magazynów.

Boom na magazynowe IT

Przybywa magazynów, które muszą być sprawnie zarządzane, a w tym przypadku doskonale sprawdzają się magazynowe systemy informatyczne, pozwalające sprawnie zarządzać procesami, pracownikami i zasobami. Na inwestycje w systemy zarządzania magazynami najwięcej wydawać będą kraje europejskie.

Eksperci z firmy doradczej Market Research Future prognozują, że za cztery lata rynek systemów klasy WMS (Warehouse Management System) będzie wart o ponad 47% więcej niż w roku obecnym. Dziś segment ten ma wartość blisko 1,7 mld dolarów, ale dzięki wysokiej dynamice wzrostu - która rok do roku będzie utrzymywać się na poziomie 14% - w 2022 roku rynek magazynowych systemów informatycznych osiągnie poziom 2,5 mld dolarów.

Moduły WMS funkcjonują w ramach większości systemów klasy ERP (Enterprise Resource Planning), w które inwestuje coraz większa liczba firm. Z danych Eurostatu wynika, że w 2015 roku jedynie 16% dużych i średnich firm w Polsce posiadało system klasy ERP, jednak w ciągu dwóch lat zaszły spore zmiany, i firm, które wdrożyły zaawansowane rozwiązanie IT, pozwalające m.in. na zarządzenie magazynem, jest już 26%. Na razie nie ma badań opisujących nasycenie oprogramowaniem WMS.

Zarządzanie magazynem 4.0 - ERP czy dedykowany WMS

Przyszłością "zarządzania gospodarką magazynową" będą przede wszystkim rozwiązania zintegrowane, które będą w stanie poradzić sobie z coraz większą ilością danych pochodzących z różnych źródeł, oraz pełna automatyzacja procesów magazynowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez analityków z Software Connect, 45% badanych firm używa systemu do zarządzania magazynem, który funkcjonuje w ramach wykorzystywanego w przedsiębiorstwie systemu ERP. Zaawansowane rozwiązania do zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa pozwalają - szczególnie przedsiębiorstwom produkcyjno-handlowym - w pełni wykorzystać potencjał jaki daje ERP.

Samodzielny system WMS jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają systemu ERP, ponieważ ich struktura nie jest duża. W najbliższym czasie można spodziewać się, że systemy WMS będą ewoluowały dwutorowo - w wymiarze technologicznym i procesowym - co oznacza, że ich poziom zaawansowania będzie stale rósł, ale jednocześnie będą coraz prostsze w obsłudze i bardziej intuicyjne.

Źródło: BPSC

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Przemysł 4.0
Swoją efektywność potwierdza pierwszy w Polsce magazyn z robotami Skypod firmy Exotec
Komunikacja
Tauron rozbudowuje system teletransmisyjny
Powiązane treści
Sztuczna inteligencja wesprze automatyzację magazynowania towarów
Urządzenia do zarządzania systemami wizualnej informacji publicznej
Ruszył zautomatyzowany magazyn małych części dla Szpitala Uniwersyteckiego w Zurychu
W Polsce szybko rosną zasoby powierzchni magazynowej
Ogromne zainteresowanie digitalizacją i nowymi technologiami w magazynach
Nowy magazyn firmy Amica
Optymalizacja procesów magazynowania i logistyki w firmie Sprick Rowery
Promag zaprezentował "Magazyn Przyszłości"
TME rozbudowuje centrum wysyłkowo-magazynowe

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów