Wzrosną inwestycje w systemy zarządzania magazynami

| Gospodarka Aktualności

W Polsce z roku na rok zwiększa się liczba obiektów magazynowych. Z danych firmy Cushman & Wakefield wynika, że w ciągu roku przestrzeń magazynowa wzrosła o 21%. W czerwcu łączna powierzchnia magazynów przekroczyła 14 mln m². Rynek powierzchni magazynowych napędzany jest przez przemysł i handel elektroniczny.

Wzrosną inwestycje w systemy zarządzania magazynami

W 2017 roku na rodzimym rynku pojawiło się ponad 5 tys. nowych e-sklepów, a ogółem w styczniu bieżącego roku było ich już 29,1 tys. Jak wynika z danych GUS-u, coraz lepiej ma się polski przemysł. W czerwcu wartość produkcji sprzedanej rodzimych firm produkcyjnych wzrosła o 6,8%. Od początku roku do czerwca produkcja sprzedana przemysłu była o 6,2% wyższa niż w analogicznym okresie w 2017 roku. Wpływ na to ma wiele czynników, wśród nich jest m.in. dobra koniunktura na rynku wewnętrznym i zewnętrznym.

Jak pokazują dane, od kilku lat przybywa nowych powierzchni magazynowych. Przez sześć pierwszych miesięcy tego roku w Polsce oddano do użytku 734 tys. m² nowych magazynów. Tym samym polski rynek przekroczył barierę 14,3 mln m². Jak podaje Cushman & Wakefield, rodzimy rynek urósł w stosunku do 2017 r. aż o 21%. A to nie koniec, bo już niedługo w kolejnych regionach kraju oddane zostaną nowe magazyny. Jak wynika z raportu "Marketbeat - Rynek magazynowy w Polsce" w budowie pozostaje ponad 2 mln m² magazynów.

Boom na magazynowe IT

Przybywa magazynów, które muszą być sprawnie zarządzane, a w tym przypadku doskonale sprawdzają się magazynowe systemy informatyczne, pozwalające sprawnie zarządzać procesami, pracownikami i zasobami. Na inwestycje w systemy zarządzania magazynami najwięcej wydawać będą kraje europejskie.

Eksperci z firmy doradczej Market Research Future prognozują, że za cztery lata rynek systemów klasy WMS (Warehouse Management System) będzie wart o ponad 47% więcej niż w roku obecnym. Dziś segment ten ma wartość blisko 1,7 mld dolarów, ale dzięki wysokiej dynamice wzrostu - która rok do roku będzie utrzymywać się na poziomie 14% - w 2022 roku rynek magazynowych systemów informatycznych osiągnie poziom 2,5 mld dolarów.

Moduły WMS funkcjonują w ramach większości systemów klasy ERP (Enterprise Resource Planning), w które inwestuje coraz większa liczba firm. Z danych Eurostatu wynika, że w 2015 roku jedynie 16% dużych i średnich firm w Polsce posiadało system klasy ERP, jednak w ciągu dwóch lat zaszły spore zmiany, i firm, które wdrożyły zaawansowane rozwiązanie IT, pozwalające m.in. na zarządzenie magazynem, jest już 26%. Na razie nie ma badań opisujących nasycenie oprogramowaniem WMS.

Zarządzanie magazynem 4.0 - ERP czy dedykowany WMS

Przyszłością "zarządzania gospodarką magazynową" będą przede wszystkim rozwiązania zintegrowane, które będą w stanie poradzić sobie z coraz większą ilością danych pochodzących z różnych źródeł, oraz pełna automatyzacja procesów magazynowych.

Jak wynika z badania przeprowadzonego przez analityków z Software Connect, 45% badanych firm używa systemu do zarządzania magazynem, który funkcjonuje w ramach wykorzystywanego w przedsiębiorstwie systemu ERP. Zaawansowane rozwiązania do zarządzania całością zasobów przedsiębiorstwa pozwalają - szczególnie przedsiębiorstwom produkcyjno-handlowym - w pełni wykorzystać potencjał jaki daje ERP.

Samodzielny system WMS jest dobrym rozwiązaniem dla firm, które nie posiadają systemu ERP, ponieważ ich struktura nie jest duża. W najbliższym czasie można spodziewać się, że systemy WMS będą ewoluowały dwutorowo - w wymiarze technologicznym i procesowym - co oznacza, że ich poziom zaawansowania będzie stale rósł, ale jednocześnie będą coraz prostsze w obsłudze i bardziej intuicyjne.

źródło: BPSC

Zobacz również