Kroger i Ocado zbudują w Cincinnati zrobotyzowany magazyn

| Gospodarka Aktualności

Firma Kroger wybrała swoje rodzinne miasto Cincinnati na miejsce zlokalizowania pierwszego z 20 zaawansowanych technicznie magazynów, które zamierza zbudować wspólnie z brytyjskim Ocado Group, by docelowo zdominować amerykański biznes dostaw produktów spożywczych. Kroger to największy amerykański operator supermarketów, który walczy z Walmartem i Amazonem na małym, ale szybko rozwijającym się internetowym segmencie, stanowiącym od 1 do 4% wartego 800 miliardów dolarów amerykańskiego rynku spożywczego.

Kroger i Ocado zbudują w Cincinnati zrobotyzowany magazyn

W maju Kroger zapłacił około 248 milionów dolarów za mniejszościowy udział w firmie Ocado, będącej właścicielem internetowego sklepu spożywczego, i podpisał umowę na wyłączność operowania na rynku amerykańskim.

Na pierwszy projekt partnerów - obiekt o powierzchni 335 tys. stóp kwadratowych w Monroe, w stanie Ohio, na północnych przedmieściach Cincinnati - Kroger wyda 55 milionów dolarów. Maszyny wybierające i pakujące artykuły spożywcze, w które wyposażony ma być magazyn, mogą kompletować zamówienie na 50 takich artykułów w zaledwie pięć minut - potencjalnie obniżając koszty tego typu czynności, podczas gdy konkurencji szukają sposobów na opłacalne dostarczanie mleka, jaj czy innych niezbędnych rzeczy do drzwi klienta.

Firma Kroger zapowiedziała, że projekt, który ma stworzyć 410 miejsc pracy, podlega zabezpieczeniom stanowym i lokalnym. Jak powiedziała rzeczniczka Krogera, pierwszy z planowanych obiektów magazynowych ma być otwarty do 2021 roku.

Amazon był największym sprzedawcą artykułów spożywczych w Internecie przed wartym 13,7 mld dolarów zakupem Whole Foods Market, co zachęciło konkurencyjnych sprzedawców do inwestowania w automatykę oszczędzającą koszty. Rywale, tacy jak Kroger, Walmart i Ahold Delhaize współpracują z firmami technologicznymi, które tworzą zautomatyzowane magazyny zapewniające coraz sprawniejszą realizację zamówień.

źródło: Reuters

Zobacz również