W 2018 roku firmy ze Stanów Zjednoczonych zainstalowały rekordową liczbę robotów

| Gospodarka Roboty

W ubiegłym roku amerykańskie firmy zainstalowały więcej robotów niż kiedykolwiek wcześniej, ponieważ tańsze i bardziej elastyczne maszyny stały się dostępne dla przedsiębiorstw o każdej wielkości, działających w różnych sektorach gospodarki, poza tradycyjnym przyczółkiem w fabrykach samochodów. Według danych agencji Reuters dostawy osiągnęły poziom 28,5 tys. czyli o prawie 16% więcej niż w roku 2017.

W 2018 roku firmy ze Stanów Zjednoczonych zainstalowały rekordową liczbę robotów

Wielkość dostaw robotów przemysłowych wzrosła w każdym sektorze, z wyjątkiem branży motoryzacyjnej. W niektórych gałęziach przemysłu zaobserwowano prawdziwy boom. Dostawy dla firm z branży spożywczej i dóbr konsumpcyjnych wzrosły o 60% w porównaniu do roku poprzedniego. Dostawy dla fabryk półprzewodników i elektroniki wzrosły o ponad 50%, a dla producentów metali o 13%. Jak powiedział Dan Hasley, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w Kawasaki Robotics Inc, części japońskiego Kawasaki Heavy Industries, przemysł spożywczy naprawdę zaczyna startować jako rynek automatyzacji, a żywność i napoje to segmenty, które szybko odczuwają napięcia na rynku pracy.

Nacisk na automatyzację rośnie, ponieważ firmy starają się obniżyć koszty pracy. Wiele firm, które w odpowiedzi na wojny handlowe, prowadzone przez administrację Donalda Trumpa, rozważa sprowadzenie do USA produkcji z zagranicy, może uznać automatyzację za najlepszy sposób utrzymania konkurencyjności, z uwagi na wyższe koszty zatrudniania amerykańskich pracowników.

Bob Doyle, wiceprezes Association for Advancing Automation, powiedział, że obecnie automatyzacja przedsiębiorstw amerykańskich wykracza daleko poza tradycyjne przyczółki ustanowione w zakładach montażu samochodów i u innych dużych producentów, wchodząc do magazynów i mniejszych fabryk. W ubiegłym roku, po raz pierwszy od roku 2010, firmy zajmujące się produkcją samochodów i części samochodowych nie zdołały wchłonąć więcej niż połowy dostaw robotów - według raportu było to niespełna 49%. W 2017 roku ponad 60% robotów trafiło do producentów samochodów.

źródło: Reuters

Zobacz również