W nowej fabryce ABB w Chinach roboty wyprodukują roboty

| Gospodarka Roboty

Roboty będą produkować roboty w nowej fabryce ABB w Chinach. Szwajcarska grupa inżynieryjna poinformowała w sobotę, że kosztem 150 milionów dolarów planuje zbudować w Szanghaju nowy zakład, broniąc swojej pozycji największego w Państwie Środka producenta robotów przemysłowych. Fabryka, zlokalizowana w pobliżu chińskiego kampusu robotycznego ABB, ma być uruchomiona do końca 2020 r. Będzie wytwarzać roboty dla Chin, jak również na eksport do innych części Azji. Chiny są drugim rynkiem ABB po Stanach Zjednoczonych.

W nowej fabryce ABB w Chinach roboty wyprodukują roboty

- Szanghaj stał się kluczowym ośrodkiem zaawansowanych technologii - dla ABB i całego świata - powiedział prezes ABB Ulrich Spiesshofer w oświadczeniu ogłaszającym projekt.

Chiny zwiększają siłę roboczą robotów, ponieważ płace pracowników rosną, a kraj stara się konkurować z lokalizacjami o niższych kosztach dzięki większej automatyzacji. Jak podaje ABB, w 2017 roku jeden z trzech robotów sprzedanych na świecie trafił do Chin, które kupiły prawie 138 tys. maszyn.

Nowa fabryka ABB obejmie powierzchnię 75 tys. stóp kwadratowych. Wykorzystywać będzie rozwiązania software'owe, które pozwolą ludziom i robotom bezpiecznie pracować w bliskim sąsiedztwie. ABB zainstaluje w zakładzie także swoje roboty YuMi, zaprojektowane do pracy ramię w ramię z ludźmi. W fabryce w Szanghaju powstawać będą roboty dla wielu gałęzi przemysłu, między innymi do budowy samochodów, a także do montażu urządzeń elektronicznych.

źródło: Reuters