Pilotażowa aplikacja ABB wykorzystuje komunikację 5G i algorytmy AI

| Gospodarka Komunikacja

ABB prowadzi projekt pilotażowy w zakresie produkcji napędów elektrycznych, który obejmuje wykorzystanie technologii komunikacyjnej 5G oraz algorytmów sztucznej inteligencji (AI). Aplikacja jest wdrażana na linii montażowej modułów mocy w zakładzie Pitäjänmäki w Helsinkach, zaś jej celem jest wspieranie pracowników odpowiedzialnych za procesy montażowe. Powiązany z nią element procesu ma kluczowe znaczenie dla jakości produkcji, bowiem obejmuje montaż bardzo wielu wersji tego samego wyrobu.

Pilotażowa aplikacja ABB wykorzystuje komunikację 5G i algorytmy AI

We wdrożeniu wykorzystywany jest system wizyjny, który monitoruje przebieg montażu, zapewniając, że pracownik ​​wykonuje swoją pracę zgodnie z zamówieniami klientów i odpowiednimi instrukcjami pracy. Szybkie połączenie 5G umożliwia przy tym przekazywanie informacji w czasie rzeczywistym, zapewniając dwustronną komunikację i wyświetlanie na bieżąco instrukcji stanowiskowych.

ABB wdraża aplikację we współpracy z fińską firmą softwarową Atostek Oy, która specjalizuje się w zastosowaniach przemysłowych, oraz operatorem telefonii komórkowej - Telia.

Zakład Pitäjänmäki jest jednostką rozwijającą w ABB technologię napędów niskiego napięcia. Zatrudnia on około 1300 pracowników. Wprowadzając omawianą aplikację, firmy partnerskie badają, jak systemy przemysłowe, wymagające transmisji dużych ilości danych i wydajnego przetwarzania obliczeniowego, mogą być wdrażane w formie skalowalnej, niezależnie od lokalizacji. W przyszłości aplikacja AI mogłaby zostać zintegrowana z systemem ERP przedsiębiorstwa.

Zobacz również