ABB i Dassault Systèmes nawiązują globalną współpracę w celu automatyzacji i robotyzacji fabryk

| Gospodarka Przemysł 4.0

Firmy ABB i Dassault Systèmes poinformowały o nawiązaniu globalnej współpracy, w wyniku której nastąpi połączenie oferty rozwiązań cyfrowych ABB Ability z platformą 3DEXPERIENCE firmy Dassault Systèmes. W efekcie klienci z branż cyfrowych otrzymają dostęp do unikatowego portfolio oprogramowania, obejmującego między innymi rozwiązania do zarządzania cyklem życia produktów oraz monitorowania stanu technicznego urządzeń. Partnerzy będą korzystać z zainstalowanej bazy urządzeń obu firm.

ABB i Dassault Systèmes nawiązują globalną współpracę w celu automatyzacji i robotyzacji fabryk

ABB wykorzystuje już platformę 3DEXPERIENCE do modelowania i symulacji swoich rozwiązań przed ich dostarczeniem do klientów. Dzięki nawiązanej współpracy ABB będzie rozwijać zaawansowane "cyfrowe bliźniaki" i dostarczać je klientom.

Firmy będą stopniowo koncentrować się na automatyzacji i robotyzacji fabryk, automatyzacji w przemyśle przetwórczym, a także rozwiązaniach w zakresie elektryfikacji inteligentnych budynków. Pierwsze wspólne rozwiązania zostaną zaprezentowane na najbliższych targach przemysłowych w Hanowerze (Hannover Messe), które odbędą się w dniach 1-5 kwietnia 2019 r.

- W XXI wieku przemysł nie polega już wyłącznie na zwykłej zdolności do wytwarzania dóbr. Dzisiejsi liderzy muszą doskonale opanować techniczne know-how. To nowy czynnik decydujący o konkurencyjności, istotny już dziś z uwagi na konwergencję cyfrowych technologii, które zmieniają każdy aspekt prowadzenia biznesu w sektorze przemysłowym. Mamy do czynienia z renesansem w przemyśle, a cyfrowa platforma umożliwia przepływ informacji między światem realnym i wirtualnym oraz wzajemne wzmacnianie się obu tych domen - mówił Bernard Charlès, wiceprezes i dyrektor generalny Dassault Systèmes.

We współczesnym, wysoce zautomatyzowanym przemyśle, cyfrowe modelowanie fabryk oraz elastyczne, zrobotyzowane systemy produkcyjne pomagają firmom w generowaniu większej liczby cykli w szybszym tempie, prowadzących do otrzymania solidniejszych i odporniejszych konstrukcji. To z kolei pozwala przyspieszyć przechodzenie z masowej produkcji na masową indywidualizację, czyli wytwarzanie bardziej zróżnicowanych dóbr w mniejszych partiach, z krótszym cyklem życia produktu. W ostatnich latach wielu producentów odnotowuje silny wzrost kosztów przestojów w miarę upowszechniania się dostaw w systemie "just-in-time". Godzina przestoju nowoczesnego zakładu produkcyjnego może kosztować nawet ponad milion dolarów.

ABB posiada już rozbudowaną ofertę rozwiązań cyfrowych ABB Ability. Koncepcja uruchomiona w 2017 r. obejmuje ponad 210 cyfrowych rozwiązań do planowania, budowy i obsługi zakładów przemysłowych przy wyższym poziomie produktywności i bezpieczeństwa oraz niższych kosztach. Dassault Systèmes współpracuje z firmami różnej wielkości z 11 branż. Platforma 3DEXPERIENCE integruje wszystkie technologie i możliwości wykorzystujące wiedzę i knowhow w jednym, spójnym środowisku, które pozwala zachować cyfrową ciągłość od koncepcji poprzez produkcję aż do wsparcia technicznego.

Współpraca Dassault Systèmes i ABB dotycząca systemów cyfrowych bliźniaków umożliwi płynną organizację działań od fazy projektowania poprzez prace inżynieryjne, aż do obsługi budynków, a także wdrażanie zrównoważonych rozwiązań transportowych opartych na połączeniu z internetem. Dostępne informacje, wraz z wirtualnym uniwersum 3DEXPERIENCE, pozwolą także na rozszerzenie interakcji z klientem w fazie opracowywania specyfikacji projektu oraz zarządzania budynkiem.

źródło: ABB

Zobacz również