Dassault Systemes przejmie Medidatę za 5,7 mld dolarów

| Gospodarka Artykuły

Dassault Systemes SE, producent oprogramowania do zastosowań przemysłowych, zdecydował się na przejęcie firmy Medidata Solutions Inc. za kwotę 5,7 mld dolarów. Celem jest zdobycie dobrej pozycji na szybko rozwijającym się rynku technologii dotyczących badań klinicznych. Transakcja ma być sfinalizowana w ostatnim kwartale 2019 roku.

Dassault Systemes przejmie Medidatę za 5,7 mld dolarów

Francuska firma po raz pierwszy częściowo zrealizuje zakup, korzystając z zewnętrznego finansowania, w tym przypadku w postaci pożyczki w wysokości 1 mld euro oraz kredytu w wysokości 3 mld euro. - To zdecydowanie największa transakcja, jakiej kiedykolwiek dokonaliśmy - powiedział Pascal Daloz, dyrektor finansowy Dassault Systemes.

Firma Medidata, z siedzibą w Nowym Jorku, została wyceniona na 92,25 dolara za akcję - o 17% więcej niż wynosił kurs zamknięcia z 18 kwietnia br., czyli ostatniego dnia obrotu giełdowego przed opublikowaniem przez Bloomberga informacji o zainteresowaniu Dassault Systemes jej przejęciem. Wartość rynkowa Dassault Systemes wynosi około 36 mld euro, czyli 41 mld dolarów, a w ubiegłym roku jej roczna sprzedaż wyniosła 3,5 mld euro. Po sfinalizowaniu transakcji, w 2020 roku producent spodziewa się wzrostu zysków.

Jak twierdzi Dassault Systemes, ochrona zdrowia ma być kluczowym rynkiem dla producenta, którego obecni klienci reprezentują głównie przemysł lotniczy, obronny czy konsumencki. Przejmowana firma specjalizuje się w analizach testów farmaceutycznych i biotechnologicznych dla największych światowych producentów leków, w tym firm Sanofi SA, Pfizer Inc. oraz AstraZeneca Plc.

Branża medyczna przechodzi na spersonalizowaną ochronę zdrowia i wykorzystywanie indywidualnych profili pacjentów. Medidata do swoich testów wykorzystuje czujniki biometryczne monitorujące stan zdrowia, by później wybierać pacjentów najlepiej reagujących na dany lek. Szacuje się, że 13 z 15 najlepiej sprzedających się w ubiegłym roku leków zostało poddanych badaniu z wykorzystaniem takich narzędzi.

źródło: Bloomberg

Zobacz również