Plany polskich MŚP w zakresie robotyzacji

Prawie co trzecia mała i średniej wielkości firma produkcyjna planuje robotyzację w perspektywie najbliższych 3 lat - wynika z raportu "Barometr robotyzacji małych i średnich przedsiębiorstw". Badanie przeprowadziło pod koniec zeszłego roku ASM - Centrum Badań i Analiz Rynku na zlecenie firmy Universal Robots i objęło nim 300 małych oraz średniej wielkości krajowych przedsiębiorstw z różnych branż przemysłowych.

Posłuchaj
00:00

Wśród planujących robotyzację firm przedsiębiorstwa średnie planują wybór robotów tradycyjnych (43%) lub współpracujących (37%). Z kolei w przypadku małych firm w pierwszej kolejności rozważane są coboty (43%), w drugiej roboty przemysłowe (40%). Bisko 30% respondentów nie określiło preferowanego typu maszyn.

Głównym motywatorem (83%) przedstawicieli MŚP do robotyzacji stanowisk produkcyjnych jest możliwość poprawy efektywności procesów wytwarzania. Firmy oczekują również możliwości zwiększenia wolumenu (71%) i skrócenie wskaźnika time-to-market (68%). Pozostałe najważniejsze czynniki przedstawiono na infografice.

Około 11% badanych oczekuje zwrotu z inwestycji w robotyzację w perspektywie jednego roku, 36% w perspektywie 1-2 lat, 20% w 3-4 lata, natomiast 18% liczy się ze zwrotem w okresie 5 lub więcej lat. Przedsiębiorcy chcieliby oczywiście, aby czas ten był możliwie najkrótszy - blisko 80% respondentów jako optymalny podało okres do 2 lat. Warto dodać, że przedstawiciele firm nieplanujących robotyzacji, jako główne powody swojej decyzji wskazali: skalę produkcji niewymagającą robotyzacji (42%), profil produkcyjny niewymagający instalacji robotów (41%), procesy, których nie da się zrobotyzować (34%), niewielkie wolumeny produkcji (32%) oraz zbyt wysokie koszty robotyzacji (25%).

Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Silniki i napędy
WEG zwiększy zdolności produkcji silników elektrycznych we Włoszech
Aktualności
Rynek środków smarnych powoli pnie się w górę
PLC, HMI, Oprogramowanie
25 lat współpracy Phoenix Contact i Eplan
Aktualności
Stabilny wzrost na rynku obrabiarek
Przemysł 4.0
Pepperl+Fuchs prezentuje Digital Twin Starter Kit na Hannover Messe 2025 – rewolucja w IIoT
Przemysł 4.0
Już za miesiąc Warsaw Industry Automatica 2025
Powiązane treści
Bezkodowe uczenie robotów szansą na powszechną automatyzację
W Polsce dynamicznie rośnie liczba zrobotyzowanych operacji chirurgicznych
Amazon w Gliwicach zbuduje najbardziej zrobotyzowane centrum logistyczne
Specjalizujemy się w kompleksowej automatyzacji opartej na robotyzacji - rozmowa z Tomaszem Nowakiem, dyrektorem w KUKA Polska
ABB i Dassault Systèmes nawiązują globalną współpracę w celu automatyzacji i robotyzacji fabryk
Pokazujemy, jak zrobotyzować zadania produkcyjne, które dotychczas wydawały się niemożliwe do robotyzacji - Enrico Krog Iversen, prezes OnRobot
W Jaworznie Tauron uruchomił pierwszą w Polsce zrobotyzowaną stację wymiany baterii autobusów elektrycznych

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów