W Jaworznie Tauron uruchomił pierwszą w Polsce zrobotyzowaną stację wymiany baterii autobusów elektrycznych

| Gospodarka Aktualności

Spółka Tauron Dystrybucja we współpracy z Przedsiębiorstwem Komunikacji Miejskiej (PKM) w Jaworznie uruchamia pierwszą w Polsce stację ładowania i szybkiej wymiany baterii dla miejskich autobusów elektrycznych. Zastosowanie wymiennych akumulatorów trakcyjnych umożliwi ograniczenie liczby pojazdów ładowanych wysoką mocą, zmniejszenie szczytowego zapotrzebowania na energię oraz odsunięcie w czasie poważnych inwestycji w sieć dystrybucyjną.

W Jaworznie Tauron uruchomił pierwszą w Polsce zrobotyzowaną stację wymiany baterii autobusów elektrycznych

Pierwszy miejski autobus elektryczny pojawił się w Jaworznie w kwietniu 2015 roku. Obecnie takie autobusy stanowią 35% taboru PKM Jaworzno. Do 2020 roku ma to być już 65%.

Uruchomiona w Jaworznie stacja ładowania i całkowicie automatycznej wymiany baterii jest pierwszym takim systemem w Polsce. Wjeżdżający do hangaru autobus elektryczny jest na specjalnym stanowisku obsługiwany przez roboty, które wyjmują baterie rozładowane i instalują drugi komplet, już naładowany. Proces ten trwa jedynie kilka minut. Wyjęte baterie są ładowane do pełna przez około 2-3 godziny.

Oprócz zrobotyzowanej stacji wymiany baterii autobusów elektrycznych Tauron w Katowicach udostępni w najbliższych tygodniach, złożoną z 22 ładowarek, publiczną sieć ładowania samochodów elektrycznych. Na terenie tego miasta operator energetyczny uruchomi również usługę e-carsharingu. Flota obejmie 20 elektrycznych pojazdów różnych marek.

źródło: WNP

Zobacz również