W Polsce dynamicznie rośnie liczba zrobotyzowanych operacji chirurgicznych

| Gospodarka Roboty

W polskich szpitalach, w roku ubiegłym przeprowadzono prawie 900 operacji przy użyciu robotów da Vinci, co przekłada się na rekordową ilość zrobotyzowanych zabiegów. W Polsce pierwszy taki robot chirurgiczny zaczął pracę w 2010 roku, w samym 2018 roku uruchomiono pięć kolejnych maszyn i przeprowadzono przy ich użyciu 60 operacji. Cztery z nich rozpoczęły pracę dopiero w czwartym kwartale, stąd duży wzrost zrobotyzowanych operacji odnotowano właśnie w roku 2019. Obecnie w Polsce jest 8 robotów da Vinci, przy pomocy których przeprowadza się zabiegi we Wrocławiu, Poznaniu, Warszawie, Krakowie, Białymstoku, Siedlcach i w Wieliszewie. Z tego rozwiązania korzystają zarówno szpitale prywatne, jak i publiczne.

W Polsce dynamicznie rośnie liczba zrobotyzowanych operacji chirurgicznych

Na świecie w 2019 roku przy użyciu 5,5 tys. takich maszyn przeprowadzono 1,25 mln zabiegów. Aktualnie europejskimi liderami wykorzystującymi roboty medyczne są Niemcy i Włochy, gdzie odpowiednio pracuje 130 i 120 systemów da Vinci. Operacje przeprowadzone z użyciem robota minimalizują prawdopodobieństwo wystąpienia powikłań, zmniejszają utratę krwi podczas zabiegu i pozostawiają mniejsze blizny pooperacyjne, co pozwala skrócić czas rekonwalescencji pacjenta.

Według raportu przygotowanego pod koniec roku ubiegłego przez Upper Finance i PMR, w Stanach Zjednoczonych jeden robot chirurgiczny przypada na 100 tys. mieszkańców, w Europie na 800 tysięcy, a w Polsce - jeden przypada na 6,5 mln mieszkańców. Joanna Szyman z Upper Finance twierdzi, że w kraju wielkości Polski powinno działać około 40-50 robotów da Vinci. Biorąc pod uwagę sposób finansowania opieki medycznej, rozwój rynku oraz warunki ekonomiczne, do końca 2023 może funkcjonować 30 takich urządzeń.

Finansowanie nie jest jedyną przeszkodą w rozwoju zrobotyzowanych operacji w Polsce. Kolejną z nich, która w całej opiece zdrowotnej hamuje rozwój zabiegów tego typu, jest niewystarczająca liczba wykwalifikowanej kadry medycznej, zdolnej do obsługi tak skomplikowanego sprzętu.

Robot da Vinci pomaga w optymalizacji ruchów operatora poprzez eliminację naturalnego drżenia mięśni i poprawia pole widzenia. To pozwala na zawężenie obszaru wykonywanej operacji chirurgicznej, a także na wykonywanie wysoce precyzyjnych nacięć.

W Polsce dystrybutorem systemu da Vinci jest firma Synektik.

źródło: naukawpolsce.pap.pl