Johnson & Johnson zamierza przejąć producenta robotów chirurgicznych Auris Health

| Gospodarka Roboty

Firma Johnson & Johnson, największy na świecie dostawca produktów kosmetycznych i pielęgnacyjnych, dąży do przejęcia firmy Auris Health Inc. Dzięki transakcji inwestor wszedłby w posiadanie najnowocześniejszej technologii w obszarze robotyki chirurgicznej. Według źródeł zastrzegających sobie anonimowość firma z Redwood City w Kalifornii wyceniona została na około 2 mld dolarów. Na razie nie osiągnięto ostatecznych porozumień i nie ma pewności, czy negocjacje doprowadzą do sprzedaży Aurisa. Zarówno przedstawiciele J&J, jak i Auris Health odmówili komentowania doniesień.

Johnson & Johnson zamierza przejąć producenta robotów chirurgicznych Auris Health

Obecnie w branży technologii medycznych okoliczności sprzyjają transakcjom między firmami, ponieważ producenci urządzeń poszukują innowacyjnych rozwiązań, aby pobudzić wzrost. W zeszłym miesiącu Medtronic Plc sfinalizował, wartą 1,7 mld dolarów, transakcję przejęcia izraelskiej firmy Mazor Robotics Ltd., której robotyczne produkty pomagają w chirurgii kręgosłupa i mózgu.

Firmy medyczne na całym świecie, w tym brytyjska Digital Surgery, rywalizują w opracowywaniu technologii, które sprawią, że zabiegi chirurgiczne będą bezpieczniejsze i mniej inwazyjne. W maju ubiegłego roku firma Auris nawiązała współpracę ze spółką zależną firmy J&J, zajmującą się sprzętem medycznym, w celu opracowania zintegrowanych systemów zrobotyzowanej kontroli, nawigacji i ablacji mikrofalowej za pośrednictwem bronchoskopów.

W 2015 r. Johnson & Johnson rozpoczął współpracę z ramieniem medycznym Verily Life Sciences firmy Alphabet Inc., by utworzyć Verb Surgical Inc. - spółkę joint venture mającą na celu opracowanie następnej generacji robotycznie wspomaganych narzędzi chirurgicznych.

W październiku ubiegłego roku J&J zdecydował, że wyda 2 mld dolarów, aby uzyskać pełną kontrolę nad japońską firmą dostarczającą produkty do pielęgnacji skóry - Ci:z Holdings Co. Miesiąc wcześniej amerykański koncern farmaceutyczny przejął firmę Emerging Implant Technologies GmbH, niemieckiego producenta tytanowych implantów przeznaczonych do chirurgii kręgosłupa, wykonywanych w technologii druku 3D.

źródło: Bloomberg