Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie kupuje robota chirurgicznego da Vinci

| Gospodarka Roboty

Szpital MSWiA w Warszawie to dziewiąta placówka medyczna w Polsce, która będzie wykorzystywać autoryzowany system robotyczny da Vinci. Spółka Synektik podpisała z placówką umowę obejmującą dostawę i montaż robota, a także opiekę serwisową oraz przeszkolenie personelu. Kontrakt wart jest 12,9 mln zł netto.

Centralny Szpital Kliniczny MSWiA w Warszawie kupuje robota chirurgicznego da Vinci

Da Vinci, produkowany przez amerykańskiego potentata Intuitive Surgical, to najbardziej zaawansowany system robotyczny na świecie, stosowany w terapii szeregu schorzeń, w tym wielu najbardziej rozpowszechnionych chorób nowotworowych. W 2019 r. na całym świecie przeprowadzono blisko 1,25 mln operacji z wykorzystaniem systemów robotycznych da Vinci, co daje 18-procentowy wzrost liczby zabiegów w stosunku do roku 2018.

W Polsce działa dziewięć systemów chirurgicznych da Vinci, które spełniają odpowiednie standardy i są autoryzowane przez producenta z pełną odpowiedzialnością za jakość oraz bezpieczeństwo urządzeń, a także kwalifikacje i poziom wyszkolenia personelu. Systemy te zainstalowane są w następujących placówkach: Wojewódzki Szpital Specjalistyczny we Wrocławiu, w Warszawie Szpital Mazovia oraz Szpital Medicover, Wielkopolskie Centrum Onkologii w Poznaniu, Szpital Wojewódzki im. J. Śniadeckiego w Białymstoku, Szpital na Klinach w Krakowie, Mazowiecki Szpital Onkologiczny w Wieliszewie oraz Szpital Wojewódzki im. św. Jana Pawła II w Siedlcach, a także teraz - od lutego 2020 r. - stołeczny Szpital MSWiA.

Od października 2018 r. w polskich szpitalach przeprowadzono ponad 1100 zabiegów w asyście robotów da Vinci. Obecnie systemy wykorzystywane są w naszym kraju przede wszystkim w operacjach z zakresu ginekologii, urologii, chirurgii ogólnej i laryngologii.

Europejskim liderem w dostępie do robotyki medycznej pozostają Niemcy i Włochy - w każdym z tych krajów pracuje ponad 120 systemów da Vinci. Większą od Polski liczbą robotów może pochwalić się dwa razy mniejsza pod względem ludności Rumunia oraz czterokrotnie mniejsze Czechy.

źródło: Synektik