IFR wskazuje trendy w robotyce w 2020 roku

| Gospodarka Roboty

Międzynarodowa Federacja Robotyki twierdzi, że upraszczanie, współpraca i digitalizacja będą kluczowymi czynnikami generującymi korzyści przy wdrażaniu robotów. Według IFR, od 2020 do 2022 roku w fabrykach na całym świecie zostanie zainstalowane prawie 2 miliony nowych robotów przemysłowych.

IFR wskazuje trendy w robotyce w 2020 roku

- Inteligentna robotyka i automatyzacja są niezbędne do zaspokojenia nowych trendów konsumenckich, popytu na różnorodność produktów, czy też wyzwań wynikających z barier handlowych. Nowe rozwiązania technologiczne otwierają drogę do większej elastyczności produkcji - powiedziała Susanne Bieller, sekretarz generalna IFR.

IFR twierdzi, że programowanie i instalacja robotów staną się znacznie łatwiejsze dzięki czujnikom cyfrowym pracującym w połączeniu z inteligentnym oprogramowaniem pozwalającym na bezpośrednie metody nauczania, czyli tzw. "Programowanie przez demonstrację". W tym trybie zadanie, które ma wykonać ramię robota, jest najpierw wykonywane przez człowieka kierującego ramieniem i przeprowadzającego je przez kolejne ruchy. Dane dotyczące kolejnych czynności są następnie przekształcane w program sterujący. W przyszłości narzędzia do uczenia maszynowego umożliwią robotom naukę metodą prób i błędów lub przy pomocy demonstracji wideo i samooptymalizacji.

Kolejny ważny trend w robotyce, to - zdaniem IFR - współpraca człowieka z robotem. Dzięki możliwości pracy z ludźmi nowoczesne systemy robotyczne będą w stanie dostosować się do zmieniającego się środowiska. Zakres zastosowań proponowanych przez producentów robotów stale się poszerza. Obecnie najczęstsze jest współdzielenie obszaru roboczego. Robot i pracownik działają obok siebie, wykonując zadania sekwencyjnie. Trudniejsze są aplikacje, w których człowiek i robot pracują w tej samej przestrzeni jednocześnie. Prace badawczo-rozwojowe koncentrują się na metodach umożliwiających robotom reagowanie w czasie rzeczywistym, podobnie jak ma to miejsce w przypadku współpracujących dwóch ludzi. Opracowywane są rozwiązania, które obejmują głos, gesty i rozpoznawanie ludzkich intencji w zakresie ruchu.

Federacja podkreśla też, że roboty przemysłowe są głównymi komponentami cyfrowej i sieciowej produkcji w Przemyśle 4.0. Dokument "OPC Robotics Companion Specification", opracowany przez grupę roboczą VDMA i Open Platform Communications Foundation, definiuje standardowy interfejs ogólny dla robotów przemysłowych i łączenie się tych maszyn z Przemysłowym Internetem Rzeczy. Łączność robotów z technologią chmurową umożliwia również rozwój nowych modeli biznesowych, na przykład leasing robotów - Robots-as-a-Service. Leasing ten ma zalety, które mogą być szczególnie atrakcyjne dla małych i średnich przedsiębiorstw - brak zaangażowanego kapitału, stałe koszty, automatyczne aktualizacje i brak potrzeby dysponowania wysoko wykwalifikowanymi operatorami robotów.

źródło: Control Design