Tylko 16% brytyjskich firm z sektora MŚP wykorzystuje roboty w swoich zakładach

| Gospodarka Roboty

Według najnowszego raportu Manufacturing Barometer tylko 16% małych i średnich przedsiębiorstw brytyjskich wykorzystuje roboty, a kolejne 13% zamierza zacząć je wprowadzać. Jednak ponad 70% brytyjskich firm nie planuje lub nie ma pewności w kwestii wprowadzania robotów.

Tylko 16% brytyjskich firm z sektora MŚP wykorzystuje roboty w swoich zakładach

Z raportu wynika, że spośród brytyjskich przedsiębiorstw stosujących roboty, 35% wykorzystuje je do załadunku i wyładunku materiałów, 15% do operacji montażowych, a 12% do cięcia i formowania. Według 20% ankietowanych użytkowników, roboty oferują lepszą jakość usług, powtarzalność wykonywanych czynności i niższe koszty operacyjne. Około 18% użytkowników uważa, że roboty przyspieszyły procesy operacyjne, a 16% stwierdziło poprawę bezpieczeństwa pracy.

 
Wykorzystanie robotów w brytyjskich przedsiębiorstwach

Badania opublikowane przez SWMAS i Economic Growth Solutions pokazują, że sektor ten przeżywa najtrudniejszy kwartał od dekady. Coraz więcej producentów MŚP zgłasza spadek sprzedaży, zysków i liczby pracowników w porównaniu do ostatnich dziesięciu lat. Około 44% ankietowanych firm wskazało spadek zysków w ostatnim kwartale o 10%. To więcej niż w poprzednich miesiącach.

- Manufacturing Barometer pokazuje, że producenci mają coraz większą możliwość rekrutowania, inwestowania i zwiększania sprzedaży. Zatem znalezienie odpowiednich rozwiązań technologicznym ma coraz większe znaczenie - powiedział dyrektor zarządzający SWMAS, Simon Howes.

Obecnie Wielka Brytania zajmuje 22 miejsce w globalnym rankingu wykorzystania robotów w przemyśle. Trudna sytuacja w tym sektorze wynika z panującego przekonania, że skomplikowane w obsłudze produkty i ich ilości uniemożliwiają opłacalne wykorzystanie robotów.

Departament Biznesu, Energetyki i Strategii Przemysłowej twierdzi, że brak świadomości w zakresie wykorzystania robotów szkodzi produktywności małych i średnich przedsiębiorstw. Simon Howes sugeruje, że aby wykorzystać potencjał robotów, brytyjskie firmy potrzebują zindywidualizowanych porad i elastycznego wsparcia w planowaniu integracji maszyn w swoich zakładach.

źródło: Drives&Controls