Amazon w Gliwicach zbuduje najbardziej zrobotyzowane centrum logistyczne

| Gospodarka Roboty

W Gliwicach przy ul. Bojkowskiej powstaje nowe centrum logistyczne Amazona. Będzie to największy tego typu obiekt firmy, biorąc pod uwagę zastosowane rozwiązania automatyzacji, takie jak system Amazon Robotics i paletyzatory. W powstającym ośrodku będzie pracować ponad 3,9 tys. robotów, a rozpocznie on działalność w 2020 roku.

Amazon w Gliwicach zbuduje najbardziej zrobotyzowane centrum logistyczne

Budynek będzie posiadał cztery piętra i powierzchnię wynoszącą 210 tys. m². W ośrodku znajdzie zatrudnienie ponad 1000 osób. Będzie to najbardziej zrobotyzowane centrum działające w Polsce - w Kołbaskowie pod Szczecinem Amazon wykorzystuje 3,2 tys. maszyn. Pierwszy w Europie dział testowy robotów magazynowych został uruchomiony we Wrocławiu w 2015 roku, a znalazło się tam 270 maszyn.

Zastosowana technologia Amazon Robotics ma znacznie przyspieszyć proces kompletowania zamówień i pomóc w organizacji produktów na półkach magazynowych. Firma twierdzi, że nowy system zwiększy możliwości przechowywania asortymentu o 40%.

Paletyzatory to roboty wykonujące pracę związaną z rozładunkiem i przenoszeniem obiektów o masie powyżej 15 kg. Maszyna wykorzystuje kamerę 2D umieszczoną na końcu ramienia. Odpowiada ona za określanie położenia i orientacji przenoszonych przedmiotów podczas manipulacji nimi. Przy układaniu palet wykorzystywany jest czujnik laserowy, który wykonuje pomiar wysokości pojemników. Gliwickie centrum zostanie wyposażone w kilka takich robotów.

źródło: WNP