W Danii powstanie największy na świecie hub dla robotów współpracujących

| Gospodarka Roboty

Duński minister przemysłu, przedsiębiorczości i finansów Simon Kollerup zaprezentował plany dotyczące nowej siedziby Mobile Industrial Robots (MiR) i Universal Robots (UR) - dwóch flagowych producentów duńskiego przemysłu robotycznego. Firmy współdzielić będą 32 tys. m² w nowym "hubie dla cobotów" w mieście Odense, sercu szybko rozwijającego się klastra robotyki w Danii. MiR i UR zainwestują 36 mln dolarów.

W Danii powstanie największy na świecie hub dla robotów współpracujących

Dzięki wsparciu finansowemu amerykańskiej spółki-matki Teradyne, firmy Mobile Industrial Robots i Universal Robots nabyły teren pod zabudowę o powierzchni 50 tys. m². Nowy hub cobotów wspiera misję Teradyne polegającą na dalszym, znaczącym wzmacnianiu pozycji, którą zbudowały firmy MiR i UR na całym świecie.

- MiR i UR, dostarczając rozwiązania do automatyzacji firmom każdej wielkości, przewodzą światowej rewolucji w zakresie robotów współpracujących. Teradyne będzie nadal intensywnie inwestować w rozwój nowych produktów, rozwiązań i kanałów sprzedaży. Nowy obiekt jest kluczowym elementem naszej strategii rozwoju. W Danii znaleźliśmy coś wyjątkowego. Połączenie innowacyjnego wzornictwa przemysłowego z praktycznym wyczuciem biznesowym stworzyło idealną kompozycję dla tej rozwijającej się branży. Tak daleko posunięta możliwość zastosowania robotów do współpracy z ludźmi w sposób przyjazny dla użytkownika jest czymś, z czym wcześniej nie spotkaliśmy się nigdzie indziej na świecie. Jesteśmy usatysfakcjonowani rozszerzeniem naszych możliwości rozwoju w Odense - mówił Mark Jagiela, prezes i dyrektor generalny Teradyne.

Nie po raz pierwszy właściciel MiR i UR udzielił wsparcia finansowego ukierunkowanego na rozwój robotyki w Danii. Do tej pory w dwie, szybko rosnące duńskie firmy robotyczne, Teradyne zainwestowało już ponad pół miliarda dolarów.

Oczekiwany dalszy wzrost zatrudnienia

Teren pod budowę hubu znajduje się w przemysłowej dzielnicy Odense, w pobliżu obecnej siedziby UR, która stanie się częścią nowego centrum cobotów. Obie firmy będą nadal działały jako odrębne podmioty, tworząc wspólnie atrakcyjne środowisko przyciągające nowych pracowników i ułatwiające dalszy, oczekiwany przez obie firmy, wzrost w nadchodzących latach.

- Dania zajmuje znaczącą pozycję w światowym rynku robotów współpracujących, dlatego inwestycja w budowę największego na świecie huba cobotów w Odense jest uzasadniona. Stworzenie w pełni profesjonalnego środowiska pracy z doskonałymi udogodnieniami pozwala nam przyciągać talenty z całego świata - mówi Thomas Visti, CEO Mobile Industrial Robots.

W ubiegłym roku MiR zatrudnił 100 nowych pracowników, natomiast UR w ciągu ostatnich dwóch lat zatrudnił 280 nowych pracowników. Dziś obie firmy mają odpowiednio 160 i 450 pracowników w Danii. UR zatrudnia prawie 700 pracowników na całym świecie, podczas gdy zespół MiR liczy globalnie około 220 pracowników.

Unikalna baza talentów w Danii

Jürgen von Hollen, prezes Universal Robots, dostrzega ogromny potencjał rynku cobotów. - Według ABI Research rynek robotów współpracujących osiągnie do 2030 roku łączną wartość prawie 12 miliardów dolarów. Coraz większe zapotrzebowanie na produkowane w Danii coboty oznacza, że zarówno dla UR, jak i MiR, obecne biura w Odense stają się zbyt małe. Odense dysponuje silnym ekosystemem talentów i cieszymy się, że możemy długoterminowo inwestować w to wyjątkowe środowisko robotyczne, które budowaliśmy tutaj przez ostatnie 10 lat - powiedział prezes UR.

Rośnie duński klaster robotyki

Duński przemysł robotyki rozwija się dynamicznie. Przeprowadzane coroczne badanie Odense Robotics z 2019 roku mówi, że obecnie już 8500 osób pracuje dla duńskich firm z branży robotyki, z czego 3900 w Odense, trzecim co do wielkości mieście Danii. Według szacunków duńskiej firmy analitycznej Damvad, jeśli branża rozwinie się zgodnie z prognozami, wówczas w 2025 roku duński przemysł robotyki zatrudniać będzie 25 tys. pracowników.

Rośnie nie tylko liczba pracowników. Całkowite przychody duńskich firm zajmujących się robotyką zwiększyły się w 2018 roku o 18%, osiągając 995 mln dolarów, natomiast eksport wzrósł o 26%. Liczby te są szczególnie znaczące jeżeli dodać, że zaledwie 15 lat temu Dania nie miała jeszcze znaczących osiągnięć w przemyśle robotyki.

źródło: MiR, UR

Zobacz również