Covid-19 przyspiesza wprowadzanie robotycznych pracowników

| Gospodarka Roboty

Japońsko-izraelska spółka joint venture zajmująca się robotyką, która została utworzona pod koniec ubiegłego roku zanim koronawirus rozprzestrzenił się na całym świecie, ogłosiła swoje pierwsze komercyjne produkty, twierdząc, że Covid-19 sprawił, iż koncepcja "robotycznej siły roboczej" stała się jeszcze bardziej aktualna w erze dystansu społecznego. MusashiAI wynajmuje roboty przemysłowe na godziny lub pobiera "wynagrodzenie" na podstawie wykonania zadań.

Covid-19 przyspiesza wprowadzanie robotycznych pracowników

MusashiAI - spółka joint venture utworzona przez izraelskie SixAI i japońskie Musashi Seimitsu - oddział Honda Motor Corporation, ogłosiła swoją koncepcję "agencji pracy robotów" w grudniu ubiegłego roku. Stwierdzono, że taki unikatowy model biznesowy dałby użytkownikom przemysłowym możliwość pozyskiwania robotycznej siły roboczej bez znacznych kosztów kapitałowych związanych z koniecznością zakupu nowych robotów. Obecnie firma ogłosiła dostępność na rynku technologii wizualnego inspektora kontroli jakości, autonomicznych wózków widłowych oraz mobilnych robotów do zarządzania flotą.

 
Ran Poliakine (SixAI) i Hiroshi Otsuka (Musashi Seimitsu) - powołanie MusashiAI

Uważa się, że próby technologii w fabryce Musashi Seimitsu w Japonii przekroczyły oczekiwania i pokonały wcześniejsze bariery technologiczne dla autonomicznych robotów przemysłowych. Firma Musashi Seimitsu jest teraz gotowa rozszerzyć wdrażanie inspektorów kontroli jakości i autonomicznych wózków widłowych na inne fabryki w swojej globalnej sieci 33 fabryk w 14 krajach.

MusashiAI zabezpieczył również zlecenie weryfikacji koncepcji (proof-of-concept - POC) robotycznego inspektora kontroli jakości u "jednego z największych na świecie producentów łożysk". Jeszcze w tym roku firma rozpocznie również trzy procedury POC dla swoich autonomicznych wózków widłowych i centralnego systemu zarządzania przeznaczonego dla izraelskich klientów detalicznych. Będzie to pierwszy raz, kiedy roboty zostaną przetestowane poza grupą Musashi Seimitsu.

Do tej pory robotyczni inspektorzy nie byli w stanie dorównać zdolnościom ludzi do szybkiego i dokładnego wykrywania i identyfikowania defektów powierzchni. Istniejące roboty do kontroli jakości na liniach produkcyjnych były zwykle mniej dokładne i wolniejsze niż ludzie. Firma MusashiAI twierdzi, że może dostosować swoje roboty do potrzeb klienta, a zakończenie japońskich prób potwierdziło, że jej roboty do inspekcji wizualnej przewyższają szybkością, dokładnością i wytrzymałością pracowników ludzkich.

Inna technologia robotyczna firmy - autonomiczne wózki widłowe - wykorzystuje zastrzeżoną technologię zarządzania flotą, obejmującą oprogramowanie do percepcji i podejmowania decyzji, które w połączeniu z niedrogimi kamerami HD może przewidywać incydenty i zapobiegać wypadkom. Autonomiczne wózki widłowe poruszają się po trasach między pracownikami przy użyciu technologii, która łączy obraz kamery z widokiem na halę produkcyjną "z lotu ptaka" uzyskiwanym z wieży kontrolnej. Próby wykazały, że zadania logistyczne wcześniej ograniczone do wózków widłowych kierowanych przez ludzi mogą teraz być przez roboty wykonywane autonomicznie. Mówi się, że przekroczono oczekiwania pod względem wydajności, opłacalności i bezpieczeństwa.

Wraz z rozwojem pandemii Covid-19 i postępem poczynionym w pierwszych trzech miesiącach prób, testy w fabryce Musashi Seimitsu w Japonii zostały w ostatniej fazie prób przyspieszone. Rezultatem było usprawnienie procesu szkolenia robotów. Opracowano zaawansowaną formę głębokiego uczenia, która odpowiada sposobowi przyswajania informacji przez ludzki mózg, co ułatwia przełączanie robotów między zadaniami. MusashiAI przewiduje, że jego najnowsze modele robotów w społecznie zdystansowanych warunkach przemysłowych mogą stać się niezbędne.

- Na całym świecie prawie 30 milionów ludzi wykonuje wyczerpujące prace związane z kontrolą wzrokową. Wiele z tych osób cierpi na przewlekłe schorzenia związane z tą pracą, takie jak zespół cieśni nadgarstka. Bez wątpienia wiele z nich zostało zwolnionych, ponieważ praca w części zakładów przemysłowych z powodu koronawirusa nie jest obecnie bezpieczna. Ci ludzie nie są kluczowymi pracownikami, ale to, co robią, jest niezbędne - mówi współzałożyciel MusashiAI, Ran Poliakine.

- Firmy będą potrzebowały kontroli swoich produktów końcowych, a my oferujemy światu rozwiązanie, które może ochronić pracowników przed śmiertelnym wirusem i chronicznymi problemami zdrowotnymi związanymi z ich pracą, a także głównym zagrożeniem ekonomicznym związanym z opóźnieniem działalności przez dłuższy czas - kontynuuje Ran Poliakine. - O ile nam wiadomo, obecni dostawcy nie oferują robotów do wizualnej kontroli jakości, które przewyższają umiejętności pracowników. Ponadto większość inspektorów wizualnych dostępnych na rynku dokonuje oględzin całych części montażowych lub wad geometrycznych. Nasz inspektor wizualny wykrywa drobne defekty powierzchni, co jest znacznie bardziej skomplikowanym i pracochłonnym zadaniem.

źródło: Drives & Controls