Politechnika Poznańska pracuje nad prototypem dłoni robotycznej

Politechnika Poznańska wykorzystuje robota współpracującego Universal Robots do prowadzania badań naukowych m.in. w zakresie użycia dłoni robotycznej do chwytania obiektów oraz manipulowania nimi. Robot UR3 stosowany jest także jako narzędzie pomiarowe w czasie opracowywania algorytmów estymacji położenia i orientacji ludzkiej dłoni. Badania pozwolą rozwinąć konstrukcję w celu uzyskania jeszcze lepszych możliwości chwytnych przy zachowaniu niewielkich kosztów.

Posłuchaj
00:00

Instytut Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej szczegółowo bada możliwości manipulacyjne ludzkiej ręki, co ma pozwolić stworzyć dłoń robotyczną pozwalającą robotowi na wykonywanie zadań, które z łatwością wykonuje człowiek. Podczas analiz naukowcy wykorzystują zaprojektowaną w instytucie antropomorficzną dłoń oraz robota Universal Robots.

Dłoń robotycznaRobotyczna dłoń ma stanowić bazę do budowy chwytaka umożliwiającego urządzeniom zrobotyzowanym manipulację przedmiotami, których przenoszenie i obrabianie stanowiło dotychczas duże wyzwanie. Przyszłe plany wykorzystania UR3 obejmują badania w fundowanym przez NCBR projekcie Lider VII "Percepcja i sterowanie w zadaniu robotycznej manipulacji obiektami elastycznymi", którego kierownikiem jest Krzysztof Walas z Politechniki Poznańskiej.

Dotychczasowe prace z wykorzystaniem robota UR3 wykonane zostały przez Zespół Inżynierii Biomedycznej i Biocybernetyki, w skład którego wchodzą: Tomasz Mańkowski, Jakub Tomczyński oraz Piotr Kaczmarek. Badania prowadzone są w Instytucie Automatyki i Inżynierii Informatycznej Politechniki Poznańskiej. Robota UR3 dostarczyła firma Encon-Koester, dystrybutor Universal Robots w Polsce.

Powiązane treści
Globalne wydatki na robotykę zwiększą tempo wzrostu
Branża produkcyjna głównym użytkownikiem robotów
Covid-19 przyspiesza wprowadzanie robotycznych pracowników
Zobacz więcej w kategorii: Gospodarka
Roboty
Automatyzacja górnictwa
Przemysł 4.0
SICK ANS/ANM58 PROFINET – nowa generacja enkoderów absolutnych dla Przemysłu 4.0
Aktualności
Perspektywy rynku przekładni
Aktualności
Współpraca Omron i Cognizant
Pomiary
Testy nowego sposobu detekcji uszkodzeń kabli
Aktualności
Firma Unilever rozbudowuje bydgoską fabrykę

Poradnik doboru rozwiązań drukujących - drukarki mobilne, stacjonarne i przemysłowe

Jak dobrać drukarkę do zastosowań w logistyce, przemyśle czy handlu? Na co zwrócić uwagę, jeżeli chodzi o cechy i funkcje urządzenia? Jak zapewnić wysoką niezawodność pracy oraz trwałość systemu drukującego? A co z oprogramowaniem? W artykule odpowiadamy na powyższe pytania, przedstawiając przykłady nowoczesnych urządzeń drukujących, które z powodzeniem sprawdzają się w wymienionych zastosowaniach.
Zapytania ofertowe
Unikalny branżowy system komunikacji B2B Znajdź produkty i usługi, których potrzebujesz Katalog ponad 7000 firm i 60 tys. produktów