Teradyne - właściciel UR - kupuje kolejną duńską firmę produkującą roboty w transakcji o wartości 222 mln euro

| Gospodarka Roboty

Teradyne, amerykański właściciel duńskiego pioniera w dziedzinie robotów współpracujących - firmy Universal Robots, dodał do swojego portfolio kolejnego duńskiego producenta robotów, kupując Mobile Industrial Robots (MiR). Duńczycy opracowują i produkują autonomiczne roboty mobilne (AMR) do zastosowań przemysłowych. Teradyne zapłaci 121 milionów euro (148 milionów dolarów) w gotówce. Dodatkowe 101 milionów euro (124 miliony dolarów) nabywca przekaże jeśli MiR do 2020 roku spełni określone cele operacyjne.

Teradyne - właściciel UR - kupuje kolejną duńską firmę produkującą roboty w transakcji o wartości 222 mln euro

Rynek AMR jest częścią rynku robotów przeznaczonych do pracy w zakresie logistyki, który jako całość wart jest 1,1 miliarda dolarów. Rynek AMR w nadchodzących latach ma się szybko rozwijać, a MiR twierdzi, że jest jego globalnym liderem.

W ubiegłym roku firma potroiła swoje przychody do 12 mln dolarów, a ponad 2-krotnie zwiększyła liczbę pracowników - z 27 do 60. W bieżącym roku planuje zatrudnić kolejne 50 osób i podwoić wielkość swojej siedziby w Odense. W pierwszym kwartale 2018 r. sprzedaż MiR osiągnęła wartość 5 mln dolarów, a jej celem jest osiągnięcie w całym 2018 r. przychodów na poziomie 32 mln dolarów.

Autonomiczne roboty mobilne realizują wewnętrzną logistykę, uwalniając pracowników do działań o wyższej wartości. Według firmy MiR już teraz są one używane przez "setki" producentów na całym świecie, w tym firmy Honeywell, Kamstrup i Airbus. MiR od momentu założenia w 2013 r. notuje bardzo szybki wzrost. Od roku 2015 do 2016 sprzedaż wzrosła pięciokrotnie. Jedna czwarta wartości sprzedaży MiR generowana jest w Stanach Zjednoczonych, 20% w Niemczech, a 15% w Chinach.

Według prezesa MiR, Thomasa Visti, szybki wzrost w 2017 r. nastąpił głównie dzięki firmom, które po przetestowaniu i przeanalizowaniu wyników użycia jednego robota MiR składały zamówienia na duże floty mobilnych robotów. Kolejnym czynnikiem było wprowadzenie do oferty w 2017 r. robota, który może podnieść ciężar o masie 200 kg i pociągnąć ładunek 500 kg.

źródło: Drives & Controls

Zobacz również