Nowy rekord na rynku robotyki przemysłowej - globalna sprzedaż wzrosła o 29%

| Gospodarka Roboty

Według wstępnych statystyk opublikowanych przez Międzynarodową Federację Robotyki (IFR) na wystawie Automatica w Niemczech, globalna sprzedaż robotów przemysłowych wzrosła w ubiegłym roku o 29%, osiągając nowy rekord 380,55 tys. dostarczonych maszyn. Wartość sprzedaży w 2017 roku wyniosła około 50 miliardów dolarów.

Nowy rekord na rynku robotyki przemysłowej - globalna sprzedaż wzrosła o 29%

Najsilniejszym motorem ubiegłorocznego zwiększonego popytu były Chiny, gdzie sprzedaż była o 58% wyższa niż w roku 2016 r., i gdzie przez ostatni rok zainstalowano 138 tys. nowych robotów przemysłowych. Dla porównania sprzedaż w Niemczech wzrosła o 8%, przy czym sprzedano około 22 tys. robotów. W Stanach Zjednoczonych w 2017 roku sprzedaż wzrosła o 6%, a zainstalowano 33 tys. nowych robotów; Korea Południowa zainstalowała około 40 tys. nowych maszyn, a Japonia około 38 tys.

Łącznie pięć największych rynków - Chiny, Korea, Japonia, USA i Niemcy - odpowiada za 71% wszystkich robotów przemysłowych sprzedanych w ubiegłym roku. Kolejne pięć rynków według wielkości to Tajwan, Wietnam, Włochy, Meksyk i Francja.

Pod względem zastosowań nadal największym na świecie użytkownikiem robotów przemysłowych jest branża motoryzacyjna. W 2017 roku sprzedano tu około 125,2 tys. robotów - wzrost o 21% od roku 2016. Najszybciej rozwijającym się sektorem w 2017 roku był przemysł metalowy, który kupił o 54% więcej robotów niż w roku 2016. Kolejne miejsca zajmuje sektor elektryczny i elektroniczny z 27% wzrostem oraz przemysł spożywczy, gdzie sprzedaż wzrosła o 19%.


            
        
Galeria

Globalne dostawy robotów przemysłowych

(źródło: IFR)

źródło: Drives & Controls